Λαύριο - Ήφαιστος 66-61: «Θρίλερ» και τέλος στο αήττητο!

Νίκος Καρφής

Σε ένα ματς-θρίλερ, το Λαύριο (3-1) επικράτησε με 66-61 του Ήφαιστου, πήγε στο 3-1 και έβαλε τέλος στο αήττητο της ομάδας της Λήμνου (3-1).

Δεν κράτησε το αήττητο ο Ήφαιστος.

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, επικράτησε με 66-61 και ανέβηκε στο 3-1, ένα ρεκόρ που έχει πλέον και η ομάδα της Λήμνου.

Καθοριστικός Κουζέλογλου με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και σημαντικά καλάθια στο τέλος.

Το ματς

O Έβανς έβαλε μπροστά στον Ήφαιστο στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (9-10), ενώ ο Γκίλμπερτ αύξησε τη διαφορά της ομάδας του Λήμνου με τρίποντο στο 7' (11-16). Το Λαύριο δεν μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά και ο Μούρτος δαιμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (15-22).

Με σερί 7-0, οι γηπεδούχοι μετέτρεψε το 21-31 σε 28-31 με τον Ντεκόζι στο 14'. Από εκείνο το σημείο και μετά το σύνολο του Μανωλόπουλου ανέβασε την απόδοση του, βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο +11 (30-41) με το καλάθι του Έβανς. Το Λαύριο είχε 2/12 τρίποντα στο ημίχρονο και ο Ήφαιστος μέτρησε 7/14.

Η ομάδα του Σερέλη μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και με τον Μαστρογιαννόυλο έγραψε το 37-41. Ο Τσαϊρέλης έκανε το 41-48, 2 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Το ματς έγινε ντέρμπι και ο Γερομιχαλός μείωσε σε 49-50 στο 32'. Ο Μούρτος με τρίποντο έκανε το 54-57 στο 35', αλλά ο Ουότσον έβαλε μπροστά το Λαύριο με τρίποντο για το 58-57. Με έμμεσο τρίποντο ο Κουζέλογλου σημείωσε το 63-59, 1:30 για το τέλος. Ο Κουζέλογλου με 2/2 βολές έκανε το 65-61, 24 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μουράτος με βολή έγραψε το 66-61 στα 12 δευτερόλεπτα και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο σκόραρε στις κρίσιμες επιθέσεις στο τέλος, είχε παραπάνω ριμπάουντ (48 αντί 36), ενώ έβαλε τις βολές (19/23).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κουζέλογλου είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πέτυχε κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουότσον έκανε καλό ματς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μολντοβεάνου είχε 1 πόντο σε 19 λεπτά και δεν βοήθησε την ομάδα του μετά την καλή εμφάνιση κόντρα στην ΑΕΚ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στα 11 δευτερόλεπτα για το τέλος και με το σκορ στο 66-61, ο Χάμοντς έκανε λάθος και έσβησε κάθε ελπίδα για την ομάδα της Λήμνου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι νικητές το 5/25 τρίποντα και οι ηττημένοι το 20/58 εντός πεδιάς, το κακό 4ο δεκάλεπτο (24-11) και τις επιλογές της στις τελευταίες επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61