Λάρισα - Ηρακλής 74-87: Ροπαλιά στον κάμπο (vid)

Ο Ηρακλής (3-1) νίκησε εκτός έδρας τη Λάρισα (1-3) με 74-87 και συνεχίζει να τις καλές εντυπώσεις.

Ο Ηρακλής έφυγε με το «διπλό» από την Λάρισα αφού επικράτησε με 74-87.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν έχοντας πολύ καλά ποσοστά και έβρισκαν με ευκολία το δρόμο προς το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν κάπως καλύτεροι και για αυτό προηγήθηκαν με 21-26 (9').

Ο «γηραίος» μπήκε πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Κακαρούδη πήρε ικανοποιητική διαφορά (21-33, 12'). Ο Ρέινολντς με συνεχόμενους δικούς του πόντους βοήθησε αρκετά τη Λάρισα να ρίξει κάπως τη διαφορά (34-42, 17').

Ο Φραγκιάς είδε τους Αμερικανούς του να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά σε σύντομο χρονικό διάστημα πήραν και προβάδισμα (54-50, 26').

Τέσσερα συνεχόμενα καλάθια του Χάνλαν πρόσφεραν σημαντική «ανάσα» στην ομάδα του Καστρίτη η οποία ανέκτησε τα ηνία του σκορ (63-70, 35'). Μέχρι την κόρνα της λήξης οι φιλοξενούμενοι δεν ανησύχησαν ξανά και πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ηρακλής σούταρε με 76% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα και οι παίκτες του Καστρίτη έδωσαν 29 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γκάρετ (15π., 7ρ.) και Χάνλαν (14π.) ήταν οι πρωταγωνιστές του Ηρακλή.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κακαρούδης βοήθησε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, τελείωσε το ματς με 9 πόντους.

Πολύ καλός και ο Οκερέαφορ (7π., 7ρ., 5ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπεχρανεμεσκέλ της Λάρισας σε 23 λεπτά είχε 3/10 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ηρακλής ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 7-21.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley hoop συνεργασία των δύο Αμερικάνων του Ηρακλή.

Ο Σούλερ πήρε το σκριν ύψωσε τη μπάλα και με δυναμικό τρόπο κάρφωσε ο Ντέιβις.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λάρισα τις κακές επιλογές στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ηρακλής τα 13 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87