Κολοσσός - Λαύριο 73-74: Νέο «διπλό» διά χειρός Ουότσον (vid)

Το Λαύριο με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ επικράτησε στη Ρόδο του Κολοσσού με 73-74.

Το Λαύριο πήρε σπουδαία νίκη στη Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού με 73-74. Η ομάδα του Σερέλη διπλασίασε τις εκτός έδρας νίκες της χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Ουότσον 3'' πριν τη λήξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλύτερο ρυθμό σε σχέση με τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν με 11-16 (6'). Ο Αγκμπελέσε προσπάθησε να μειώσει για την ομάδα του, όμως το Λαύριο με Μουράτο, ΝτεΚόζι και Άλμαν δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο.

Η είσοδος του Λεγκίκα στο παρκέ πρόσφερε στον Σερέλη περισσότερη ενέργεια και κυρίως έξι πόντους από τον Έλληνα γκαρντ (25-35, 14'). Ο Λυκογιάννης «απάντησε» με τον Μωραΐτη και ο δανεικός από την ΑΕΚ γκαρντ, άλλαξε την εικόνα του ματς με σκορ και δημιουργία (37-39, 19').

Οι Ροδίτες στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν έστω και με μικρή διαφορά (53-51, 26') χάρη στον Τζάκσον που απέκτησε επαφή με το αντίπαλο καλάθι.

Στην τελευταία περίοδο καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να πάρει έστω και μία μικρή διαφορά, αντιθέτως εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Αμφότερες οι ομάδες είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν, αλλά τελικά το Λαύριο χαμογέλασε με τρίποντο του Ουότσον 3.3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο σούταρε καλύτερα σε τρίποντα (29%-34%) και βολές (66%-77%) και φυσικά ήταν και πιο τυχερό.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουότσον πέτυχε το νικητήριο καλάθι και ολοκλήρωσε με 13 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΝτεΚόζι πρόσφερε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κρομά είχε σε 34:27, 6 πόντους με 2/10 σουτ, πήρε 6 ριμπάουντ κι έκανε 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Φυσικά το εύστοχο τρίποντο του Ουότσον στο φινάλε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το νικητήριο τρίποντο του Λαυρίου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τις 7 χαμένες βολές. Οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν 4 πόντους μέσα από τη ρακέτα τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74