ΑΕΚ - Χολαργός 84-62: «Σβηστά» το 1-0 οι «κιτρινόμαυροι»! (pics)

Η αγωνιστική απραξία δεν επηρέασε πολύ την ΑΕΚ, η οποία... ξεμούδιασε κόντρα στον Χολαργό (84-62) κι έκανε άνετα το 1-0 στη σειρά. Με μια νίκη την Τετάρτη (20/05) περνάει στα ημιτελικά.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα κι έφτασαν πολύ νωρίς σε διψήφια διαφορά (21-8, 10'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις, αλλά πλήρωσαν την αστοχία του πρώτου δεκαλέπτου και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.

Γιορκ και Εμπάκουε έκαναν το ντεμπούτο τους στα κιτρινόμαυρα, με τον πρώτο να έχει 11 πόντους (4/10 σουτ) και 5 ασίστ και τον δεύτερο 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον Χολαργό, Χόκινς και Λοβ είχαν από 12 πόντους και ο Φιτζπάτρικ πρόσθεσε 10.

Η «κιτρινόμαυρη» ΚΑΕ τίμησε τον Βασίλη Γκούμα πριν από την έναρξη του ματς, ενώ οι οπαδοί σήκωσαν πανό για την Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ... αγριεμένη και με οδηγό την καλή της άμυνα, αλλά και την ευστοχία της (7/18 - 4/19 σουτ), άνοιξε γρήγορα την διαφορά (12-4, 5') και άφησε τον Χολαργό, που είχε θέμα στην δημιουργία (5-1ασ.), μόλις στους 8 πόντους στο δεκάλεπτο (21-8). Λαρεντζάκης, Σάκοτα και Εμπάκουε έβαλαν την ΑΕΚ στο +20 (31-11, 13'), αλλά η εικόνα των φιλοξενούμενων βελτιώθηκε σε άμυνα κι επίθεση και μείωσαν στο ημίχρονο (43-30).

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο (52-38, 25'), ο Χολαργός προσπάθησε να βρει λύσεις, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν την διψήφια τιμή στο ματς (61-47, 30'). Σαντ-Ρος και Σάκοτα κράτησαν την ΑΕΚ με τρίποντα (69-51, 32') και ο Γιαννόπουλος έδωσε την μέγιστη διαφορά στο φινάλε (84-62, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ ήταν πιο εύστοχη, κυρίως από την περιφέρεια, και μοίρασε 10 περισσότερες ασίστ από τον Χολαργό (24-14).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Χάντερ (16π., 5ρ., 2ασ.) και Σαντ-Ρος (15π., 7ρ., 4ασ.) ξεχώρισαν για τους νικητές.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σάκοτα (14π.), Λαρεντζάκης (10π., 6ρ.) και Γιαννόπουλος (8π.) βοήθησαν πολύ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Τάλτον και Αγκμπελίς δεν βοήθησαν επιθετικά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της, ενώ στην τέταρτη περίοδο Σαντ-Ρος και Σάκοτα «εκτέλεσαν» τον Χολαργό.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα επιθετικά ριμπάουντ, ο Χολαργός την αστοχία του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία των Λαρεντζάκη - Χάντερ για το 35-17!

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 43-30, 63-47, 84-62.