Κύμη - Ρέθυμνο 77-84: «Ζωντανό» για παραμονή το Ρέθυμνο, έμπλεξε η Κύμη

Νίκος Καρφής

Το Ρέθυμνο (4-18) πήρε ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στην Κύμη με 84-77 και διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή στη Basket League. Η ομάδα της Εύβοιας έπεσε στο 5-17 και μπήκε σε περιπέτειες.

Μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Basket League πέτυχε το Ρέθυμνο.

Οι Κρητικοί νίκησαν με 84-77 την Κύμη και ανέβηκαν το 4-18. Στον αντίποδα ο σύλλογος της Εύβοιας έπεσε στο 5-17. Το Ρέθυμνο έχει νικήσει και στα 2 φετινά ματς την Κύμη, άρα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μπαρτ με 29 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Χόρτον μέτρησε 20 με 14 ριμπάουντ.

Το ματς

Oι Κρητικοί μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκαν με 9-22 χάρη στο καλάθι του Μπάντερ στο 7'. Η ομάδα από την Εύβοια απάντησε γρήγορα και έτρεξε ένα σερί 11-0, κάνοντας το 20-22 στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Σαγκς.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στη δεύτερη περίοδο, αφού ο Μπαρτ έκανε το 25-37 στο 16'. Όμως το Ρέθυμνο μάζεψε πάλι γρήγορα τη διαφορά, καθώς με 4 σερί πόντους του Σαγκς πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 38-39. To Ρέθυμνο σούταρε με 7/14 τρίποντα, ενώ η Κύμη είχε 4/15.

Kαμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μπαρτ να γράφει το 52-50 στο 26'. Σαγκς και Μπάντερ διαμόρφωσαν το 58-54 στο τέλος της περιόδου.

Ο Μπαρτ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Κύμης και ισοφάρισε σε 68-68, 6 λεπτά πριν το τέλος. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 72-77 χάρη στον συνήθη ύποπτο Μπαρτ. Ο Σιγκούνας πήγε στις βολές, 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έκανε το 77-82. Η Κύμη αστόχησε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο είχε 24 ασίστ αντί 17 της Κύμης, έκανε εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο (19-30) και είχε τον Μπαρτ σε μεγάλη μέρα

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπαρτ ήταν εντυπωσιακός με 29 πόντους (7/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 3/6 βολές), οδηγώντας στη νίκη την ομάδα του.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλάντον ήταν απόντος για την Κύμη και δεν βοήθησε καθόλου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χόρτον αστοχησε σε δίποντο με το σκορ στο 77-81, 11 δευτερόλεπτα για το τέλος και το ματς κρίθηκε.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπάντερ έκανε καλό ματς με 17 πόντους και αποτέλεσε τον 2ο πόλο της ομάδας του μετά τον Μπαρτ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τίποτα, ενώ η Κύμη το 8/29 τρίποντα, τα 17 λάθη και το κακό 4ο δεκάλεπτο (19-30).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 58-54, 77-84