Χόλαργος - Ρέθυμνο 66-61

Νίκος Καρφής

O Χολαργός ανέβηκε στο 9-11, αφού επικράτησε με 66-61 του Ρεθύμνου και συνεχίζει να βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας της Basket League. Δύσκολα τα πράγματα για το Ρέθυμνο (3-17).

Με τα playoffs συνεχίζει να φλερτάρει ο Χολαργός.

Η ομάδα του Λυκογιάννη επικράτησε με 66-61 του Ρεθύμνου και ανέβηκε στο 9-11. Από την άλλη οι Κρητικοί έπεσαν στο 3-17 και βρίσκονται στην τελευταία θέση της Basket League.

Για τους νικητές ο Γιάνκοβιτς είχε 17 πόντους, ενώ ο Χόκινς μέτρησε 13 με 10 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Μπαρτ είχε 15.

Το ματς

Mε το γκολ-φάουλ του Γιάνκοβιτς, ο Χολαργός προηγήθηκε με 7-2 στο 3'. Ο Τζόουνς μείωσε για το Ρέθυμνο, κάνοντας το 12-9 στο 6'. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 (22-9), αφού ο Κώττας πέτυχε 8 σερί πόντους.

Oι Κρητικοί μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πλησιάσουν στους 2 (22-20) με το καλάθι του Χίκι στο 15'. Κάπου εκεί ο Χολαργός ξύπνησε και έφερε ξανά τη διαφορά στους (31-22) με τον Τάλτον. To ημίχρονο τέλειωσε στο 34-27. Οι γηπεδούχοι είχαν 1/9 τρίποντα, ενώ το Ρέθυμνο σούταρε με 1/8.

Ο Χόκινς έκανε το 40-34 στο 25', όμως ο Μπαρτ απάντησε γρήγορα, φέρνοντας την ομάδα του σε απόσταση τριπόντου (42-39). Ο Χολαργός ανέβασε τη διαφορά στο +7(46-39) με τον Χόκινς.

Ο Τζόνσον μείωσε σε 61-57 στο 39', αλλά ο Φιτζπάτρικ απάντησε για το 63-57. Ο Χόκινς με 2 βολές έκανε το 66-61, 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και καθάρισε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Χολαργός είχε περισσότερες ασίστ (14 αντί 10), ενώ πήρε καλύτερες αποφάσεις στο τέλος, σε ένα ματς που οι δύο ομάδες ήταν άστοχες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάνκοβιτς έκανε πολύ καλός με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, όπως και ο Χόκινς που έίχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλάντον δεν βοήθησε το Ρέθυμνο, αφού μέτρησε 2 πόντους με 1/4 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χόκινς με 2 βολές έκανε το 66-61, 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και καθάρισε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κώττας ήταν καθοριστικός στο πρώτο ημίχρονο για να χτίσει διαφορά η ομάδα του, σταματώντας στους 10 πόντους.

TI ΠΕΤΑΝΕ. Οι νικητές το 2/13 τρίποντα, ενώ οι ηττημένοι τα 14 λάθη, το κακό πρώτο δεκάλεπτο (22-9) και το 5/22 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61