Κύμη - Προμηθέας 86-82

Η Κύμη (5-15) πέτυχε τεράστια νίκη επί του Προμηθέα (13-7) με 86-82 και πήρε σημαντική «ανάσα» στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Προμηθέα , εκεί όπου ο Καρινιάουσκας σκόραρε για το 15-6 στο 4'03'. Οι Πατρινοί αντέδρασαν άμεσα, έκαναν σερί 9-0 και ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Χολ ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 19-23. Ο Τερέλ Παρκς σκόραρε για το +8 (23-31, 13'06") όμως η Κύμη πέτυχε 9 αναπάντητους πόντους (34-31, 14'24"). Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-44 χάρη στο καλάθι του Λίποβι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 16-22 στο τρίτο δεκάλεπτο για το 59-66 και ο Ρίον Μπράουν ανέβασε τη διαφορά στο +9 (66-75) στα 5'29" για το φινάλε. Η Κύμη έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ουίλιαμς για το 77-75 στο 37'13"! Οι Πατρινοί ανέκτησαν το προβάδισμα (79-80) όμως το γκολ-φάουλ του Χόρτον στα 38.3" έκανε το 82-80! Ο Σαγκς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 84-80 για την Κύμη που έφτασε στη σπουδαία νίκη με 86-82

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82.