ΠΑΟΚ - Χολαργός 80-73

Ο ΠΑΟΚ (11-6) επικράτησε του Χολαργού (8-9) με 80-73 στην PAOK Sports Arena πριν από τον πρώτο αγώνα με την ΑΕΚ στους «16» του Basketball Champions League (5/3, 19:30).

Ο «Δικέφαλος» επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στην αγωνιστική δράση, πιάνοντας σπουδαία απόδοση στην τρίτη περίοδο κι επικρατώντας του Χολαργού, κάνοντας βήμα τετράδας. Πλέον η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχει μπροστά της την πρώτη αναμέτρηση με την ΑΕΚ στη φάση των «16» του BCL.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Χολαργό στην PAOK Sports Arena, ισοφαρίζοντας σε 9-9 με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη στο 3'56" κι έχοντας 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο 36χρονος φόργουορντ του ΠΑΟΚ σκόραρε για το 11-9 και πέτυχε το πρώτο δίποντο των γηπεδούχων έπειτα από το αρχικό 0/6 ενώ ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 18-17 στο 10', έχοντας 3/12 δίποντα και υποχρεώνοντας τον Χολαργό σε 4 λάθη. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ηγήθηκε επιθετικά του Χολαργού, μειώνοντας σε 33-31 με 2/2 βολές στο 17'16" όμως ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 37-31, μοιράζοντας 10 ασίστ και παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση, παίρνοντας πόντους από τους 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου.

Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις κακές επιλογές του Χολαργού και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με τον Αντώνη Κόνιαρη (45-34, 22'20"). Ο Γκος ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το +20 (64-44, 27'59") και ο Χόκινς έκανε το 66-46 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Ο Χολαργός αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 72-64 με τον Γιάνκοβιτς στα 3:29 για το φινάλε, κάνοντας επιμέρους σκορ 6-18! Παρ' όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ του 80-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 47% στο τρίποντο (10/21), κατέβασε 34 ριμπάουντ και μοίρασε 21 ασίστ αντί 14 του Χολαργού.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 21:31.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χόκινς δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά τον Χολαργό, έχοντας 0/7 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο όπου έκανε επιμέρους σκορ 29-15.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αντώνης Κόνιαρης είχε 9 πόντους, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την απόδοσή του στην τέταρτη περίοδο όπου δέχτηκε 27 πόντους, ο Χολαργός το ότι δέχτηκε 29 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73.