Τρίκαλα - Κολοσσός 59-86

Ο Κολοσσός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τις 14 Φεβρουαρίου, επικρατώντας των Τρικάλων με 59-86.

Η τελευταία νίκη του Κολοσσού στη regular season... χάνεται στις 14/2, όταν η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε του Κόροιβου με 86-71 στο Βενετόκλειο. Έκτοτε μεσολάβησαν οκτώ σερί ήττες για τους Ροδίτες που σήμερα επικράτησαν εύκολα των Τρικάλων και θα διεκδικήσουν τη συμμετοχή τους στα playoffs στην τελευταία αγωνιστική με τον Άρη, εντός έδρας (13/5, 17:00).

Ο αγώνας

Ο Αγγελάκος ανέβασε τη διαφορά στο +9 για τον Κολοσσό (10-19, 7'21") που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 14-22. Ο Χάρις σκόραρε για το 14-26, ο Καλογιαννίδης μείωσε σε 16-26 όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Παπαδάκης έκανε το 19-38 με 2/2 βολές στα 5'10" για το ημίχρονο. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε επιμέρους σκορ 27-17 στο β' δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 31-49, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις της πρώτης νίκης έπειτα από τις 14/2. Οι Ροδίτες συνέχισαν με το... γκάζι πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ουέαρ διαμόρφωσε το +25 (42-67, 29'14") και ο Κολοσσός διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα, επικρατώντας με 59-86.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων είναι δεδομένη, ειδικά έπειτα από την... αποψίλωση των Τρικάλων το τελευταίο διάστημα. Δεδομένη ήταν, επίσης, η πρόθεση του Κολοσσού να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς, κάτι που τελικά έκανε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το δίδυμο των Χάρις (11π., 9ριμπ.), Ράιτ (13π., 9ριμπ.) ηγήθηκε του Κολοσσού στα Τρίκαλα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράντον Γιανγκ μέτρησε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 24:44.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπρέι του Κολοσσού μέτρησε 0/5 σουτ εντός πεδιάς, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος σε 18:38.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Κολοσσού στο β' δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα το γεγονός ότι δεν έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο, ο Κολοσσός τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 31-49, 43-67, 59-86.