Ρέθυμνο - Τρίκαλα 103-67

Το Ρέθυμνο (9-15) ήταν καταιγιστικό απέναντι στα Τρίκαλα (3-21) των οκτώ παικτών στο ρόστερ, επικρατώντας με το... εκκωφαντικό 103-67.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν ακόμα και με +40 πόντους (99-59, 35'46") απέναντι στους Θεσσαλούς που έχουν αποχαιρετήσει ήδη την κατηγορία και παρατάχθηκαν με οκτώ παίκτες, με τον Φώτη Τακιανό να χρησιμοποιεί τους επτά.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Μελίνα Μερκούρη», με τον Γιαννόπουλο να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 20-12 (7'39") και τον Τέγιτς να μειώνει σε 24-22 με 2/2 βολές στο 10'20". Οι Κρητικοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 22-4 και προηγήθηκαν με +20 με το τρίποντο του Χριστοδούλου (46-26, 14'35") ενώ ο Γκούντγουϊν διαμόρφωσε το 56-32 του ημιχρόνου! Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 32-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχτισαν διαφορά ασφαλείας που κράτησαν ως το φινάλε. Το προβάδισμα του Ρεθύμνου είχε συνεχώς... ανοδικές τάσεις (79-52, 30') και το τρίποντο του Θεοδωρίδη εκτόξευσε τη διαφορά στο +40 (99-59) στα 4'14" για το τέλος. Εν τέλει η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφτασε στη νίκη με 103-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά δυναμικότητα των δυο ομάδων είναι δεδομένη, όπως δεδομένη ήταν η διάθεση των Κρητικών να τελειώσουν από νωρίς το ματς, φτάνοντας στην εύκολη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντονι Λι του Ρεθύμνου έκανε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κερόν ΝτεΣιλντς είχε 2 πόντους με 1/3 σουτ εντός πεδιάς σε 19:12.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ανδρέας Χριστοδούλου βοήθησε επιθετικά το Ρέθυμνο έχοντας 17 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 32-12 των Κρητικών στο β' δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα 17 λάθη, τα Τρίκαλα ότι δεν κατάφεραν να δείξουν ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67.