Προμηθέας - Τρίκαλα 88-71

Ο Προμηθέας (12-7) δυσκολεύτηκε πολύ να κάμψει την αντίσταση των Τρικάλων (3-16) αφού στο 35' βρισκόταν πίσω στο σκορ, αλλά νίκησε με 88-71.

Ο Προμηθέας λαχτάρησε για 35 λεπτά, αλλά τελικά επικράτησε των Τρικάλων με 88-71. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικοί παρά τις απουσίες τους, ωστόσο η κούραση στο τέλος τους επηρέασε σε εκτέλεση και σε σκέψη.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετά προβλήματα απέναντι στην άμυνα ζώνης του Φώτη Τακιανού ενώ στην άλλη πλευρά οι Λούντζης και Μόρις έβρισκαν με μεγαλύτερη ευκολία το δρόμο προς το καλάθι.

Στο 35' τα Τρίκαλα ήταν μπροστά στο σκορ με 67-68, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν και ο Προμηθέας πήρε νίκη που την κρατά στη διεκδίκηση μίας θέσης στην «τετράδα».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας είχε μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο του, περισσότερες λύσεις και στο τέλος εκμεταλλεύτηκε την κούραση των αντιπάλων του. Καλύτερος στα ριμπάουντ (41-33) και στις ασίστ (16-10).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χρήστος Σαλούστρος έκανε το παιχνίδι της ζωής του με 29 πόντου (7/9δ., 3/6τρ., 6/7β.), 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκάρι Τάλτον ολοκλήρωσε με 2/12 σουτ και μόλις 5 πόντους σε 38:41.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σκορ ήταν 67-68 με 5΄να μένουν για τη λήξη και ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 21-3.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νίκος Γκίκας με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την άμυνά που έπαιξαν για 35 λεπτά. Τα Τρίκαλα την κούραση και τα νεύρα στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 45-44, 61-60, 88-71