Απόλλων Πάτρας - Περιστέρι 74-72: Νίκη με ανατροπή για τους Πατρινούς

Ο Απόλλων Πάτρας γύρισε από το -9 στο 34' κι εν τέλει επικράτησε του Περιστερίου με σκορ 74-72 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Basket League.

Το Περιστέρι είχε επιβάλει τον ρυθμό του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στην Πάτρα, προηγήθηκε με 63-72 στο 34' με τον Τόμας Γκιέλο ωστόσο ο Απόλλων ολοκλήρωσε την ανατροπή σκοράροντας 11 αναπάντητους πόντους και δίχως να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν ως το τέλος του ματς.

Ο Γκρέι σκόραρε με φόλοου στο φινάλε όμως το καλάθι κρίθηκε εκπρόθεσμο, με τη νίκη να καταλήγει στους γηπεδούχους.

Ο αγώνας

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ κουβάλησε επιθετικά το Περιστέρι στην πρώτη περίοδο του ματς με τον Απόλλωνα στην Πάτρα, εκεί όπου η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε με 15-18 στο 10' και ο Αμερικανός περιφερειακός σημείωσε 7 πόντους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας αρχικώς σε 34-34 με τις 2/2 βολές του Φώτη Ζούμπου ενώ ο Γιώργος Μπόγρης έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα, κάνοντας το 36-34 στα 2:31 για το ημίχρονο.

Τελικά το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 39-40, σουτάροντας με 63% στο τρίποντο (7/11). Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με +7 με το τρίποντο του Τρε ΜακΛιν (49-42, 23') όμως οι πρωτοβουλίες των Σαλούστρου και Γκρέι έδωσαν ξανά το προβάδισμα στο Περιστέρι (59-65, 30').

Το τρίποντο του Τόμας Γκιέλο διαμόρφωσε το 63-72 στο 34' ωστόσο ο Απόλλων Πάτρας απάντησε με σερί 11-0 για το 74-72 με τον Τζέρελ Σίμονς στο 38'. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε αφού ο Γκρέι σκόραρε με φόλοου, αλλά οι διαιτητές είδαν το Instant Replay και διαπίστωσαν πως το καλάθι ήταν εκτός χρόνου! Έτσι ο Απόλλων πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Περιστέρι έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία έξι λεπτά του ματς, όταν προηγήθηκε 63-72 με τον Γκιέλο στο 34'. Από την άλλη πλευρά, ο Απόλλων πέτυχε 11 σερί πόντους σε αυτό το διάστημα κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

MVP: Ο Τζέρελ Σίμονς ηγήθηκε επιθετικά του Απόλλωνα έχοντας 20 πόντους και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιώργος Μπόγρης βοήθησε τον Απόλλωνα με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τσαντ Μπράουν είχε 0/2 σουτ εντός πεδιάς και 4 ριμπάουντ σε 17:60.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: To Περιστέρι είχε επικρατήσει με 78-68.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ανατροπή του Απόλλωνα στο φινάλε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 12 επιθετικά ριμπάουντ του Απόλλωνα και το 50% στο δίποντο των Πατρινών.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Απόλλων έδειξε χαρακτήρα στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το επιθετικό μπλακ άουτ του Περιστερίου κι έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη.