Περιστέρι - Λάρισα 71-77: «Τρένο» οι Θεσσαλοί, 4η σερί νίκη και φουλ για playoffs! (vid)

Η Λάρισα (8-9) καθάρισε (και) το Περιστέρι (8-10), φεύγοντας νικήτρια με 71-77 από το Κλειστό της Τζον Κένεντι και φτάνοντας παράλληλα τις 4 διαδοχικές νίκες στην Basket League, αλλά και τις 7 συνολικά στα 9 τελευταία της παιχνίδια!

Ασταμάτητη η Λάρισα του Φώτη Τακιανού. Οι Θεσσαλοί μεταμορφώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο (27-42 επί μέρους σκορ) κι έφτασαν σε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Περιστερίου με 71-77. Πλέον οι «μπλε» έχουν κάθε δικαίωμα να θεωρούνται διεκδικητές μιας θέσης της πρώτης οκτάδας, τη στιγμή που το Περιστέρι προβλημάτισε με την απόδοση του στην επανάληψη, έχοντας πολλά βασικά του στελέχη σε κακό βράδυ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε άμυνα κι επίθεση (9-0, 4'), εκμεταλλευόμενοι το υποτονικό ξεκίνημα των Θεσσαλών. Μάλιστα το να πάρει διψήφια διαφορά η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, αποδείχθηκε πως ήταν απλώς ζήτημα χρόνου (19-8, 8'). Το Περιστέρι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (26-14, 10'), έχοντας κεφάτους τους Πέτεγουεϊ και Γκρέι. Το σύνολο του Φώτη Τακιανού προσπάθησε με τρίποντο του Θόδωρου Ζάρα να ισορροπήσει κάπως το ματς (26-19, 11'), αλλά η ανωτερότητα του Περιστερίου συνέχισε να υφίσταται, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Γκρέι για το +15 (36-21, 14'). Καράμπελας και Κρουμπάλι κράτησαν όρθια την Λάρισα (41-34, 19') με συνεχόμενα καλάθια, αλλά ένα τρίποντο του Μωραϊτη στην λήξη του ημιχρόνου ανέκοψε την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και διατήρησε μια αξιόλογη διαφορά για τους Περιστεριώτες (44-35, 20').

Πάντως, η αγωνιστική άνοδος της Λάρισας κατά την διάρκεια του ματς επιβεβαιώθηκε με το... καλημέρα στην επανάληψη (48-41, 22'). Το +12 του Περιστερίου (53-41, 24') ήταν και το τελευταίο του μεγάλο προβάδισμα. Μόλις... έσφιξε η άμυνα της Λάρισας, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Μάριτς, Κρουμπάλι και Χάντσον οδήγησαν τους Θεσσαλούς στο -3 (53-50, 27'). Το Περιστέρι είχε κολλήσει, σκόραρε όλους κι όλους δύο πόντους με τον Σαλούστρο ως το τέλος της γ' περιόδου, με τον Μπέρζινς να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Τακιανού (55-56, 30'). Το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 11-21, ενδεικτικό της πλήρης ανατροπής του σκηνικού. Η Λάρισα είχε βρει καλύτερο ρυθμό και κατ επέκταση πολύτιμους πόντους με Μούντι και Κρουμπάλι (56-63, 32').

5'41'' πριν το τέλος, η Λάρισα διατηρούσε το +8 με τρίποντα των Μούντι και Γκριν. Η άμεση απάντηση του Γκιέλο όμως για το 64-69 κρατούσε ζωντανό το Περιστέρι. Από εκεί και μετά, το παιχνίδι μεταφέρθηκε στα μετόπισθεν. Η αμυντική ένταση ανέβηκε, με τον Χάντσον όμως να σπάει με προσωπικό και κρίσιμο καλάθι την αφλογιστία για το 65-71, 2'26'' πριν το φινάλε. Μετά το τάιμ άουτ του Τόμιτς, ο Γκρέι σκόραρε για το 67-71 και μετέφερε πίεση στον Τακιανό. Αυτός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των «μπλε» ήταν ο Μούντι με δύσκολο δίποντο στα 47'' για το 67-73, με το Περιστέρι πάντως να παραμένει στην διεκδίκηση του ματς με τρίποντο του Μωραϊτη στα 24'' (71-73). Ακολούθως ο ψύχραιμος Μούντι «έγραψε» 2/2 βολές (71-75), ο Πέτεγουεϊ απέτυχε να βρει στόχο από τα 6.75μ. και η Λάρισα χαμογέλασε για 4η συνεχόμενη αγωνιστική!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 44-35, 55-56, 71-77.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Λάρισα μεταμορφώθηκε αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο. Από τους 44 πόντους του α' μέρους, στο β' κράτησε στους 27 το Περιστέρι. Συν τοις άλλοις, είχε επιθετική ισορροπία με 4 διψήφιους σκόρερ (Χάντσον, Κρουμπάλι, Μάριτς, Μούντι) που το Περιστέρι δεν μπορούσε να... ματσάρει, έχοντας μόνον τους Γκρέι και Μωραϊτη σε καλό βράδυ επιθετικά.

O MVP: Ένας ψηλός κι ένας κοντός. Ο Ουσμάν Κρουμπάλι (16π., 16ριμπ., 1μπλ.) ήταν κυρίαρχος στην ρακέτα. Ο δε Στεφάν Μούντι (13π., 5ασ.) σκόραρε πολύτιμους πόντους, σε σημαντικές στιγμές της τελευταίας περιόδου.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Άστοχος ο Πέτεγουεϊ (8π., 0/5 τριπ.), εκτός αγώνα οι ψηλοί Μπράουν (0/2 βολ., 0π., 1ριμπ., 9'44'') και Αγκμπελίζ (0π., 4ριμπ., 7'14'').

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Χάντσον (10π., 9ριμπ., 2κλ.), Μάριτς (13π., 4ριμπ., 2κοψ.) και Καράμπελας (9π., 4ριμπ., 3ασ.) είχαν αρκετές καλές στιγμές στο 40λεπτο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το Περιστέρι «κόλλησε» στους 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να γυρίσει τούμπα το ματς. «Φτωχή» συγκομιδή γενικώς στο β' μέρος.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Τόμιτς έδιωξε τον Λίνο Χρυσικόπουλο στο τέλος της τρίτης περιόδου, τον έστειλε στα αποδυτήρια.

Κατά τα άλλα, η 7η νίκη της Λάρισας στα 9 τελευταία της παιχνίδια!

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Το Περιστέρι είχε νικήσει με 63-78 τον περασμένο Νοέμβριο στο Κλειστό της Νεάπολης κι απόψε απλώς διατήρησε την διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σε εξαιρετική κατάσταση η Λάρισα με τη τέταρτη διαδοχική της νίκη και πλέον η συμμετοχή της στα playoffs δεν είναι σενάριο εκτός πραγματικότητας. Το Περιστέρι ήταν κακό στο δεύτερο ημίχρονο και προβλημάτισε.