Τα δύο πρόσωπα του ΠΑΟΚ στη νίκη (81-77) επί της Τσέρνομορετς

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της βουλγαρικής Τσέρνομορετς σε φιλικό παιχνίδι στο PAOK mateco SPORTS ARENA παρουσιάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο αλλά και προβληματικό στο δεύτερο.

Αυτό πιστοποιείται μέσα και από την εξέλιξη του παιχνιδιού καθώς η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε πολύ καλό τρόπο λειτουργίας στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που της έδωσε τη δυνατότητα ελέγχου το σκορ. Για την ακρίβεια, έκανε εξαιρετικό δεύτερο πεντάλεπτο στην πρώτη περίοδο (30-18) και συνέχισε με τον ίδιο τρόπο στη δεύτερη περίοδο έχοντας ως βασικό τρόπο έκφρασης στην επίθεση το μακρινό σουτ (σ. σ. ο ΠΑΟΚ ευστόχησε σε εννιά προσπάθειες. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 50-38 για να ακολουθήσει εκ διαμέτρου αντίθετο δεύτερο ημίχρονο.

Η βουλγαρική ομάδα είχε λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ ο οποίος περιορίστηκε στους 12 πόντους (62-55, 30’). Κάτι αντίστοιχο έγινε και στην τελευταία περίοδο όπου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν (70-71, 36’). Τελικώς, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα καθώς ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Βασίλη Τολιόπουλου του έδωσε το προβάδισμα (79-77) για να ακολουθήσει, μια καλή άμυνα και δύο εύστοχες βολές από τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο.

Δεκάλεπτα: 30-18, 50-38, 62-55, 81-77

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 2, Love 9 (2), Griffin 6, Καμπερίδης Μ., Καμαριανός, DiLeo 12 (2), Καμπερίδης Γ. 12 (4), Carter 8 (1), Jones 7, Τολιόπουλος 9 (3), Γιάνκοβιτς 4, Ogbeide 12.

CHERNOMORETS: Harris, Marinchevski, Lewis 14, Hadzhirusev 9 (1), Chιtadze, Trocha 15, Tonev 2, Koev 3 (1), Zhelev 12 (3), Boyanov 15 (1), Belger 7 (1).