Show έξω από τα 6.75 και νίκη (94-86) του ΠΑΟΚ επί του Προμηθέα

Ο ΠΑΟΚ ευστόχησε σε 17 προσπάθειες τριών πόντων, επικράτησε του Προμηθέα Πατρών με 94-86 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά της Καρδίτσας.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βασίστηκε στην εξαιρετική απόδοσή της στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο όπου έκανε επιμέρους σκορ 52-37 έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο. Ο Αμερικανός είχε και πάλι τρομερό ποσοστό ακρίβειας έξω από τα 6,75 και μαζί με τους Ζερμέιν Λοβ, Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα τους. Γενικώς, ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μετά το πρώτο πεντάλεπτο (8-14) καθώς με επιμέρους σκορ 16-7 προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 24-21.

Τα τρίποντα του ΝτιΛέο σταδιακά έχτισαν διαφορά για τον Δικέφαλο φτάνοντας στο +11 (52-41) στο τέλος του ημιχρόνου για να ακολουθήσει το… show έξω από τα 6,75 στην 3η περίοδο όπου η διαφορά πήγε στο +18 (76-58, 30’) αλλά και το +21 (81-60) λίγο αργότερα. Ο Προμηθέας είχε αντίδραση με τους Χαντ, Μάιλς καθώς απάντησε με δικό του επιμέρους σκορ (7-24), μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (88-84), αλλά και πάλι ο ΝτιΛέο με τα μακρινά σουτ του έκανε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 52-41, 76 58, 94-86

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Ray 11 (2), Schwartz 4 (1), Gaddy 1, Hunt 18, Αγραβάνης 8, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Λάγιος, Miles 17 (3), Γιαννόπουλος 8 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 5.

ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 3 (1), Love 18 (2) , Griffin 12 (2), Καμαριανός, DiLeo 18 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 5 (1), Carter 11 (3), Jones 7, Τολιόπουλος 7 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Ogbeide 6.