Πήρε τη ματσάρα και παρέμεινε ζωντανή η Βαλένθια (vid)

Η Βαλένθια έδειξε χαρακτήρα στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών, νίκησε στη 2η παράταση τη Ρεάλ με 87-86 και μείωσε σε 2-1.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και παρέμειναν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης, καθώς έχουν και το επόμενο παιχνίδι στην έδρα τους.

Οι δυο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη με την Βαλένθια να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, το οποίο όμως δεν κατάφερε να κρατήσει, καθώς η Ρεάλ αντεπιτέθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, αφού στο πρώτο δεν κατάφερε κάποια ομάδα να «κλέψει» τη νίκη, η Βαλένθια ήταν αυτή που πανηγύρισε, καθώς με καλάθι του Βίβες στο τέλος έκανε το τελικό 87-86 και πήρε το ματς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λούτσιτς με 18 πόντους, ενώ από τη Ρεάλ ο Ρούντι με 22.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 2-1

Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 82-57
Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 97-88
Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 87-86

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα