Κηφισιά - Άρης 103-108

Με... μυθικό αυτοκαλάθι του Μάρσαλ ο Άρης ισοφάρισε σε νεκρό χρόνο την Κηφισιά και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στο δεύτερο επιπλέον πεντάλεπτο με 103-108.

Ο Άρης προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των playoffs επικρατώντας στην Κηφισιά (103-108) μετά από 50 λεπτά σε αγώνα που θα μείνει στην παγκόσμια ιστορία του μπάσκετ. Ο λόγος; Το αυτοκαλάθι του Ζερμέν Μάρσαλ σε νεκρό χρόνο στο τέλος της πρώτης παράτασης, χάρη στο οποίο διεκδίκησε τη νίκη η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση (10 πόντοι σε αιφνιδιασμό) και με τον Μοχάμεντ Ελ Αμιν να σκοράρει κατά ριπάς (12π.) σε αυτό το διάστημα, προηγήθηκαν με 28-22. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Δημητρη Πρίφτη περιόρισαν τα λάθη τους (6 στην πρώτη περίοδο), αλλά με 4/10 βολές και τραγική άμυνα η Κηφισιά βρέθηκε στο +17 (48-31, 19').

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν υποτυπώδη άμυνα και με τρίποντα των Κοέν, Ζάρα και Ουάιτ μείωσαν σε 63-59 (30').

Ο Άρης ισοφάρισε στους 66 πόντους, όμως ένα σερί 9-0 της Κηφισιάς έδωσε πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Ντομινίκ Ουότερς είχε διαφορετική άποψη όμως και με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (79-75, 38'). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ουάιτ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Ουότερς αστόχησε ανενόχλητος σε lay up κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στο πρώτο επιπλέον πεντάλεπτο η Κηφισιά ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει το 1-1 στη σειρά, ωστόσο ο Μάρσαλ της το στέρησε και στη συνέχεια η ψυχολογία των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να αντιδράσουν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν τυχερός στη φάση με τον Μάρσαλ.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ψυχραιμία όταν βρέθηκαν στο -15 ενώ στα στατιστικά βρήκαν 13 εύστοχα τρίποντα και έδωσαν 7 περισσότερες ασίστ (15-22).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οκάρο Ουάιτ σε 35:41 είχε 27 πόντους (6/9δ., 2/6τρ., 9/10β.), 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, δύο κοψίματα κι ένα λάθος.

Πολύ καλός και ο Ντομινίκ Ουότερς (40:35) με 29 πόντους (8/11δ., 2/3τρ., 7/7β.), 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 8 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Απλά και κατηγορηματικά ο Ζερμέν Μάρσαλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Απλά και κατηγορηματικά το αυτοκαλάθι του Ζερμέν Μάρσαλ. Χωρίς αυτό η Κηφισιά θα έκλεινε αεροπορικά εισιτήρια την Μ. Τρίτη για τη Θεσσαλονίκη αφού την επόμενη μέρα θα αντιμετώπιζε τον Άρη στο τρίτο ματς.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Κηφισιά ότι δε θρήνησε θύματα από εγκεφαλικό επεισόδιο.