Νίκη Λευκάδας - ΠΑΟΚ 52-72

Ο ΠΑΟΚ θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, καθώς επικράτησε με 72-52 της Νίκης στη Λευκάδα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 3-1 στη σειρά (άρχισε στο 1-1 λόγω των ματς της κανονικής περιόδου) και έτσι προκρίθηκε στην 4άδα, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Θα έχει μειονέκτημα έδρας στα ημιτελικά με την σειρά να αρχίζει από το 1-1, καθώς οι ομάδες είχαν από μια νίκη στην κανονική περίοδο.

Στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Αθηναϊκό με προβάδισμα 2-0.

Δεκάλεπτα: 16-25, 27-38, 36-58, 52-72

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 12 (0/1 τρ., 5 ρ.), Αργυρού 8 (0/1 τρ), Καμπουράκη 16 (3/5 τρ., 5 ασ, 4 κλ.), Κρητικού 5 (1/5 τρ., 5 λάθη), Ψυχογιού 5 (1/5 τρ.), Ισκιόγλου 6 (0/1 τρ., 10 ρ.), Λογοθέτη

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή 7 (1/4 τρ.), Τελίδου 12 (3/7 τρ.), Ρέντμον 6 (2/4 τρ.), Σπανίδου 11 (1/1 τρ., 5 ρ., 2 ασ.), Τζουγκράκη (2 ασ. 1 κλ.), Σταυρίδου 12 (1/3 τρ., 13 ρ., 4 ασ., 2 κλ.), Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου 10 (7 ρ.), Κλέμονς 12 (5 ρ., 2 ασ., 3 τάπες), Διαμαντίδου (0/2 τρ., 3 ρ., 2 ασ.)

Το Gazzetta βρίσκεται στο Τόκιο και καλύπτει λεπτό προς λεπτό τους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες. Συνεχής, 24ωρη ενημέρωση για το πρόγραμμα των Αγώνων, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, αλλά και τον πίνακα των μεταλλίων όπως διαμορφώνεται μετά από κάθε τελικό. Επιπλέον, μπορείτε ανα πάσα στιγμή να δείτε τα highlights κάθε αγωνιστικής μέρας ξεχωριστά.

Μείνετε συντονισμένοι στο Gazzetta που από την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, ζει τους Ολυμπιακούς Αγώνες από το Τόκιο!