Ερυθρός Αστέρας - Τσεντεβίτα 97-88 (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Κουίνσι Μίλερ (24π., 8ρ.) ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Τσεντεβίτα σε 45' με 97-88 κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να βρεθεί στον τελικό της Αδριατικής Λίγκας αφού επικράτησε στην παράταση της Τσεντεβίτα με 97-88.

Στο πρώτο ημίχρονο η κάθε μία ομάδα είχε από ένα δεκάλεπτο. Στο πρώτο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο οι όροι αντιστράφηκαν. Η Τσεντεβίτα ήταν απόλυτη κυρίαρχος, έπαιξε καταπληκτική άμυνα και με 5/8 τρίποντα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο και καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αλλά ο Στέφαν Γιόβιτς έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και με δύο σερί τρίποντα (Κίνζεϊ και Μίλερ) έβαλαν τα θεμέλια για να κάνουν το 1-0.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουίνσι Μίλερ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 37-43, 56-56, 82-82, (α' παρ.) 97-88