Τσεχία - Ιταλία 70-85 (gTV, pics & vids)

Στέλλα Παπαδοπούλου

Η αντίσταση της Τσεχίας δεν ήταν αρκετή για να σταματήσει την Ιταλία που «κλείδωσε» θέση για το Προολυμπιακό τουρνουά (70-85). Κόντρα στη Λετονία οι Τσέχοι για το τελευταίο εισιτήριο.

Η Τσεχία κατάφερε να κοντράρει μόνο για ένα ημίχρονο την Ιταλία που «καθάρισε» την θέση της στο Προολυμπιακό τουρνουά στην τρίτη περίοδο.

Ο Γιαν Βέσελι έκανε ό,τι μπορούσε (26π., 12ριμπ.), αλλά είχε απέναντί του τους Μπαρνιάνι (21π., 2ριμπ.), Γκαλινάρι (15π., 8ριμπ.) και Τζεντίλε (15π., 4ριμπ.).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ιταλία έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα από τα μετάλλια του Eurobasket 2015 κι απέναντι στην Τσεχία δεν μπορούσε να χάσει! Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι παρουσιάστηκε χαλαρή για ένα ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο έβαλε γρήγορα... stop στις ελπίδες της Τσεχίας.

Οι Τζεντίλε, Μπαρνιάνι και Γκαλινάρι πήραν «φωτιά», η διαφορά εκτοξεύθηκε γρήγορα στο +13 (43-56) κι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος από νωρίς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντρέα Μπαρνιάνι σταμάτησε στα 3/3 τρίποντα και τους 21 πόντους, ο Ντανίλο Γκαλινάρι είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε στους 15 πόντους, αλλά ο MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιαν Βέσελι. Το αστέρι της Τσεχίας έκανε απίστευτες εμφανίσεις από την αρχή του τουρνουά κι απόψε double-double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπλέικ Σιλμπ σε 18:45 έμεινε στους 8 πόντους και δεν κατάφερε να βοηθήσει περισσότερο στην επίθεση.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ιταλία «καθάρισε» τη νίκη στην αρχή της τρίτης περιόδου όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 2-12 (43-56 στο 25').

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Τσεχία μπορεί να ηττήθηκε, αλλά έχει ακόμα μία ευκαιρία απέναντι στην πιο αδύναμη Λετονία.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ιταλία κρατάει το εισιτήριο για το Προολυμπιακό στα χέρια της, ωστόσο σίγουρα δεν περίμενε να τερματίσει στην έκτη θέση.

ΘΕΣΕΙΣ 5-8 (Stade Pierre Mauroy, Λιλ)