Mundobasket 2014: Τουρκία-Δομηνικανή Δημοκρατία 77-64

Νίκος Μαρούδας

Η Τουρκία πήρε εύκολη νίκη επί της Δομινικανής Δημοκρατίας με 77-64 και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον όμιλό της. Στην τρίτη θέση η Δομινικανή Δημοκρατία.

Μόνο βαθμολογικό ενδιαφέρον είχε το παιχνίδι της Τουρκίας με την Δομινικανή Δημοκρατία καθώς και οι δύο είχαν πάρει την πρόκριση. Οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη θέση, καθώς επικράτησαν με 77-64, ενώ οι Δομινικανοί πανηγυρίζουν την τρίτη θέση και φυσικά την παρθενική τους πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του θεσμού!

Η Τουρκία από νωρίς υπέβαλε τον ρυθμό της, με την Δομινικανή Δημοκρατία να ακολουθεί για ένα δεκάλεπτο μέχρι και το 14-13 το οποίο ήταν το σκορ της πρώτης περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η Τουρκία πάτησε γκάζι, αρχικά για το 21-13 και εν συνεχεία ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο 29-17. Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Δομινικανή Δημοκρατία έπαθε μπλακ άουτ, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Τούρκοι και έκαναν το 33-22, 41-22 με σερί 8-0, για να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 41-23.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικό, μιας και η Τουρκία έμοιαζε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και την δεύτερη θέση. Έτσι, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +20 (53-33) με τον Σαβάς να κάνει ότι θέλει στην αντίπαλη άμυνα. Άλλωστε η Δομινικανή Δημοκρατία μόνο και μόνο που είχε εξασφαλίσει την πρόκριση, είχε πετύχει σε αυτό το Mundobasket! Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Τούρκους μπροστά με 60-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Τουρκία χαλάρωσε αρκετά, έκανε συντήρηση δυνάμεων και έδωσε την ευκαιρία στη Δομινικανή Δημοκρατία να μειώσει στο σκορ. Έτσι, το 77-64 ήρθε δίκαια με τους μεν Τούρκους να πανηγυρίζουν την κατάληψη της δεύτερης θέση και φυσικά τους Δομινικανού την παρθενική τους πρόκριση στους 16 του Mundobasket.