Mundobasket 2014 - Κροατία - Σενεγάλη 75-77 (pics)

Φάνης Παναγιώτου

Νέα ιστορική νίκη για τη Σενεγάλη, που επικράτησε της Κροατίας με 75-77 και έβαλε... φωτιά στον όμιλο της Ελλάδας!

Η Σενεγάλη έκανε την έκπληξη στον αγώνα με το Πουέρτο Ρίκο και κανείς θα περίμενε πως οι Κροάτες, που πανηγύρισαν σπουδαία νίκη επί της Αργεντινής, θα ήταν υποψησιασμένοι στη σημερινή αναμέτρηση. Στο πρώτο ημίχρονο όμως φάνηκε το ακριβώς αντίθετο! Η Σενεγάλη έβγαλε πολύ καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση και στο 20' ήταν μπροστά στο σκορ με 9 πόντους διαφορά (32-41). Ο παίκτης που έκανε τη διαφορά ήταν ο Ντιένγκ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, που στο πρώτο μέρος μέτρησε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, μείωσε ακόμα και στον ένα πόντο (45-46) η Σενεγάλη όμως έβαλε μεγάλα σουτ και είχε προβάδισμα 7 πόντων στο 30' (52-59).

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο εκεί όπου οι Κροάτες πίεσαν τους Σενεγαλέζους, οι τελευταίοι όμως είχαν πάντα μία απάντηση και ήταν ψύχραιμοι στο φινάλε! Τελικά η ομάδα της Αφρικής έκανε το... μπαμ και έφτασε στη νίκη με 75-77!

Δείτε εδώ τη βαθμολογία

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-41, 52-59, 75-77
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 14 (9ρ.), Άντριτς 3, Λαφαγέτ 5 (1/3τρ., 1ασ., 2λ., 3ρ. σε 23:05), Μπογκντάνοβιτς 15 (1/7τρ., 3ρ.), Σάριτς 15 (6ρ., 4ασ.), Ρούντεζ 6 (2/5τρ.), Ούκιτς 3 (1/1τρ., 2ασ. σε 19:51), Σίμον 6 (2/5τρ., 2ρ., 3ασ.), Μάρκοτα 2 (2ρ.), Χεζόνια 2, Ζόριτς 4.
Σενεγάλη (Σαρ): Νιάνγκ, Νταλμέιντα 15 (3/4τρ., 5ασ.), Μαλ. Εντόι 1, Ντιόπ 5 (1/3τρ., 2ρ.), Μαμ. Εντόι 9 (2/5τρ., 2ασ.), Φαγέ 11 (1/3τρ., 6ρ., 3ασ.), Εντούρ, Εντιαγέ 5 (5ρ.), Ντιένγκ 27 (8ρ., 3ασ., 4λ. σε 40:00), Μπάντζι 4 (5ρ.).