Mundobasket 2014 - Δομινικανή Δημοκρατία - Νέα Ζηλανδία 76-63

Φάνης Παναγιώτου

Με οδηγό την άμυνα και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φρανσίσκο Γκαρσία (29π.) η Δομινικανή Δημοκρατία επικράτησε της Νέας Ζηλανδίας με 76-63 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Mundobasket 2014.

Το ματς ξεκίνησε με τη Νέα Ζηλανδία να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, χωρίς όμως να καταφέρνει να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Η άμυνα της Δομινικανής Δημοκρατίας ανταποκρινόταν σε καλό βαθμό και όταν βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο οι… τυπικά γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (34-27).

Στην τρίτη περίοδο η Νέα Ζηλανδία επέστρεψε και το δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα μόλις ενός πόντους για τη Δομινικανή Δημοκρατία (51-50). Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο μέρος εκεί όπου η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής ήταν καλύτερη σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσει στο τελικό 76-63 και να πανηγυρίσει το θετικό αποτέλεσμα.