Mundobasket 2014 - Κροατία - Φιλιππίνες 81-78

Φάνης Παναγιώτου

Οι Φιλιππίνες έβαλαν δύσκολα στην Κροατία, η οποία πήρε τη νίκη στην παράταση (81-78) και γλίτωσε τη… γκέλα στην πρεμιέρα του Mundobasket 2014.

Το ματς ξεκίνησε με τους Κροάτες να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με πρωταγωνιστές τους Μπογκντάνοβιτς & Σάριτς να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στην πρώτη περίοδο (23-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Φιλιππίνες ανέβασαν την απόδοση του, έπαιξαν ζώνη που προβλημάτισε την ομάδα του Ρέπεσα και το ημίχρονο έκλεισε… μόλις στο +6 για την Κροατία (37-31).

Ίδια εικόνα είχε το ματς και στην τρίτη περίοδο, με τις Φιλιππίνες να μειώνουν τη διαφορά και να φτάνουν ακόμα και το -3 (52-49 στο 29’). Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με 57-49 για τους Κροάτες, έπειτα από buzzer beater του Μάρκοτα… Οι Φιλιππίνες όμως δεν παράτησαν το ματς και στα -2:29 βρέθηκαν στο +3 (66-69)! Στη συνέχεια η Κροατία βρήκες τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση, δεν κατάφερε όμως να καθαρίσει το ματς και λίγο έλειψε να ηττηθεί, με τον Τσαν από τις Φιλιππίνες να χάνει το τελευταίο σουτ!

Στον έξτρα χρόνο μέτρησε η εμπειρία των παικτών της Κροατίας, με τις Φιλιππίνες να χάνουν την ευκαιρία για μία ιστορική νίκη, αφού ο Γουίλιαμ δεν βρήκε τον στόχο...