«Λύγισε» στην παράταση η ΤΣΣΚΑ (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κοίταξε... στα μάτια τους Σαν Αντόνιο Σπερς σε διεθνές φιλικό, όμως «λύγισε» στην παράταση και ηττήθηκε με 95-93.

Σε ακόμα ένα φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο από το ΝΒΑ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε... τα δόντια της και πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για τη νίκη. Μάλιστα, έστειλε το ματς με τους Σαν Αντόνιο Σπερς στην παράταση, όπου τελικά «λύγισε» και ηττήθηκε με 95-93. Οι δυο ομάδες προσέφεραν θέαμα σε ένα εκπληκτικό ματς και οι Ρώσοι με... οδηγό τον πρώην NBAer Τζέρεμι Πάργκο (6 ριμπ., 5 ασ., 20 πόντοι) είχε τις λύσεις για να κοντράρει την ομάδα του Γκρεκ Πόποβιτς.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις ομάδες κοντά στο σκορ (26-27), ενώ στο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν μόλις δυο πόντους πίσω (51-49). Στην επανάληψη, ωστόσο, οι Σπερς... πάτησαν γκάζι και πήγαν τη διαφορά στους 15 πόντους (78-63) στο 30'. Οι Ρώσοι όμως αντέδρασαν στην τέταρτη περίδο και έφεραν το ματς στο 86-86 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Εκεί οι Σπερς, που είχε σε καλή ημέρα τους Μανού Τζινόμπιλι (5 ριμπ., 2 ασ., 4 κλ., 14 πόντοι), Πάτι Μιλς (1 ριμπ., 1 ασ., 2 κλ., 14 πόντοι) και Άρον Μπέινς (7 ριμπ. 12 πόντοι), έκαμψε την αντίσταση της ομάδας του Ετόρε Μεσίνα. Ο Μιλς ήταν αυτός που έδωσε τη... χαριστική βολή με τρίποντο 11 δεύτερα πριν το φινάλε για να γράψει το τελικό 95-93.

ΣΠΕΡΣ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 95-93

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 51-49, 78-63, 86-86, 95-93 (παρ.)
Σαν Αντόνιο Σπερς: Ντάνκαν 10 (2ρ., 2ασ.), Σπλίτερ 6 (6ρ., 3ασ.), Λέοναρντ 7, Πάρκερ 6 (5ασ.), Γκριν 5 (2ασ.), Μπέινς 12 (7ρ.), Άιρες 4 (8ρ.), Μπόνερ 2, Ντιαό 8 (4ρ.), Γιανγκ, Μιλς 14 (1/6τρ., 2κλ.), Τζόζεφ 2, Ντε Κολό 2, Τζινόμπιλι 14 (3/3τρ., 5ρ., 4κλ.), Μπελινέλι 3.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Κριάπα 12 (7ρ., 7ασ., 2κλ.), Μίτσοφ 5 (1/2τρ., 3ρ., 2ασ.), Κάουν 7 (6ρ.), Πάργκο 20 (3/5τρ., 6ρ., 5ασ.), Φριντζόν 10 (2/5τρ., 7ρ.), Γουίμς 16 (1/6τρ., 2ασ.), Χάινς 6 (9ρ., 2κοψ.), Κρστιτς 8 (6ρ., 2κοψ.), Τζάκσον 2 (2ρ., 2ασ.), Τεόντοσιτς 7 (1/3τρ., 2ρ., 2ασ.)