Εύκολο 4-2 για τους Γκρίζλις (vids+pics)

Οι Γκρίζλις εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, πήραν τη νίκη με 118-105 και έκαναν το 4-2 στη σειρά με τους Κλίπερς και θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα τους Θάντερ στους ημιτελικούς της Δύσης.

Οι Κλίπερς ξεκίνησαν το ματς χωρίς τον Μπλέικ Γκρίφιν στην πεντάδα τους (σ.σ. έχει πρόβλημα στον αστράγαλο και ήταν αμφίβολος), αυτό όμως δεν εμπόδισε να είναι κοντά στο σκορ (29-26 α’ περίοδος). Καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά με τους Γκρίζλις να είναι μπροστά στο σκορ με 53-58, ύστερα από καλάθια του Τάισον Πρινς για τους γηπεδούχους και του Κρις Πολ για τους φιλοξενούμενους.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι Κλίπερς έμειναν από δυνάμεις. Η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους για το Μέμφις, με την τρίτη περίοδο να «κλείνει» τελικά με 92-79 υπέρ των Γκρίζλις. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ανατροπή και μείωσαν στους 6 (103-97) ύστερα από δύο καλάθια του Καρόν Μπάτλερ, με 5’15’’ να απομένουν για τη λήξη. Μέχρι εκεί όμως... Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις, μεγάλωσαν το υπέρ τους προβάδισμα και τελικά πήραν τη νίκη με 118-105 και παράλληλα την πρόκριση (4-2) για την επόμενη φάση.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Ράντολφ, Αλεν, Κόνλεϊ, αλλά και ο Μπέιλις από τον πάγκο. Για τους Κλίπερς προσπάθησαν οι Πολ και Μπαρνς, ωστόσο ήταν φανερό το πρόβλημα στην άμυνα, όπως φανερή ήταν και η «απουσία» (σ.σ. έπαιξε αλλά ανέτοιμος) του Μπλέικ Γκρίφιν.Για τις «αρκούδες» ακολουθεί η σειρά με τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, εκεί όπου το Μέμφις θα προσπαθήσει με μειονέκτημα έδρας έδρας να ξεπεράσει το εμπόδιο της παρέας του Κέβιν Ντουράντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-26, 58-53, 92-79, 118-105
Γκρίζλις: Ράντολφ 23 (8/12 σουτ, 5 ρ., 4ασ., 3λ.), Πρινς 11 (6ρ., 5ασ., 2κοψ.), Γκασόλ 10, Κόνλεϊ 23 (3/4τρ., 4ρ., 7ασ.), Αλεν 19 (7ρ., 6ασ., 4κλ.), Αρθούρ 4, Ποντέξτερ 10 (2/5τρ.), Μπέιλις 18 (3/8τρ., 2ρ., 3ασ., 3λ.), Ντούλινγκ
Κλίπερς: Οντομ 7 (2ρ., 2ασ., 2λ.), Μπάτλερ 14 (3ρ., 7/16 σουτ, 0/4τρ.), Τζόρνταν 5 (4ρ., 3λ.), Μπίλαπς 4, Πολ 28 (11/16 σουτ, 4ρ., 8ασ.), Γκρίφιν 9 (3ρ.), Χιλ 4 (4ρ., 2ασ.), Μπαρνς 30 (6/7τρ., 10ρ.), Μπλάντσο, Κρόφορντ, Γκριν 4 (2ασ.)