ΠΑΟΚ - Γκαζιαντέπ 66-80

Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις του στο «International Crowne Plaza Bursa Cevat Soydas» ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε με 66-80 από την Γκαζιαντέπ στην Προύσα.

Ο «Δικέφαλος» ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 35' αλλά η Γκαζιαντέπ ήταν πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά χάρη σε ένα επιθετικό ξέσπασμα του Κέβιν Ντίλανρτ, ο οποίος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-15).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα καλάθι του Ουσμάν Κρουμπάλι προηγήθηκε με 10 πόντους (29-19). Με νέο καλάθι του Κρουμπάλι, μετά από ασίστ του Θοδωρή Ζάρα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 31-22 στο 16' αλλά σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί 14-0, ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 31-36. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με την Γκαζιαντέπ να προηγείται με 33-36, χάρη σε δυο εύστοχες βολές του Αντώνη Κόνιαρη.

Η Γκαζιαντέπ ήταν συνεχώς μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να χτίσει μια διαφορά, καθώς στο τέλος της τρίτης προηγήθηκε με 49-54. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πολύ καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 10 πόντους (49-59) στο 32΄. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στους 3 (60-63) χάρη σε ένα τρίποντο του Λάκι Τζόουνς στο 35' αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο η Γκαζιαντέπ ήταν πιο συγκεντρωμένη και έφτασε στη νίκη με 66-80.

Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο «International Crowne Plaza Bursa Cevat Soydas» είναι η Γεσιλγκιρεσούν, την οποία θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου στις 16:30.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 33-36, 49-54, 66-80
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 18, Χρυσικόπουλος 7, Κρουμπάλι 15, Κόνιαρης 10,Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 6, Ζάρας, Καρράς, Τρις 2, Τζόουνς 6
Γκαζιαντέπ (Δέδας): Άρμαντ 17, Ουάιτ 16, Λάιονς 18, Μπάλαζιτς 10, Χασιέβα 2, Ραντ 8, Όγκουτ 6, Τσίνκο 3