Ολυμπιακός - Λαύριο 84-52 (pics)

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός (19-1) νίκησε εύκολα το Λαύριο (7-13) με 84-52 και πλέον σκέφτεται ξανά την Euroleague και την Νταρουσάφακα.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στο Λαύριο του οποίου επικράτησε με 84-52. Οι Πειραιώτες παρά τις απουσίες των Σπανούλη και Παπανικολάου, επιβεβαίωσαν στο παρκέ την χαοτική διαφορά δυναμικότητας με τους αντιπάλους τους και νίκησαν προσφέροντας παράλληλα θέαμα.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι από το τζάμπολ και πριν περάσει το τρίλεπτο η διαφορά πόντων ήταν διψήφια για να φτάσει το +19 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής ώστε να δώσει αγωνιστικά λεπτά σε παίκτες που το χρειάζονταν (Αθηναίου, Γιανγκ, Τολιόπουλος) με τον ρυθμό όμως να μην χαλάει. Οι φιλοξενούμενοι με πόντους από τον Έβανς απλά κατάφεραν να μειώσουν στους 14 πόντους (42-28, 19’).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα ως προς τον τελικό νικητή, αλλά οι δύο προπονητές είχαν τους δικούς τους στόχους από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 9-0 μείωσαν σε 44-38 (24’). Ο Ματ Λοτζέσκι σε εκείνο το σημείο πρόσφερε λύσεις στην επίθεση, οι φωνές του Σφαιρόπουλου πείσμωσαν τα αμυντικά καθήκοντα των παικτών του και με τρίποντα από Μάντζαρη και Παπαπέτρου η διαφορά πήγε και πάλι στο +16 (57-41, 28’) για να φτάσει στο +23 με τη λήξη της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά. Η διαφορά έπιασε μέγιστη τιμή στους 34 πόντους (84-50) λίγο πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης που βρήκε τον κόσμο ικανοποιημένο από το θέαμα που είδε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είναι καλύτερη ομάδα, έχει περισσότερες ασίστ και ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος. Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά ξεχώρισε η ανωτερότητα στα δίποντα (58%-34%), στα τρίποντα (35%-24%), στα ριμπάουντ (53-30) και στις ασίστ (18-7).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε 19:08 είχε 12 πόντους με 4/5 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ κι έκανε 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣE ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣE: Ο ΝτεΜάριους Μπολντς τελείωσε με 1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ κι ένα λάθος. Φτωχή συγκομιδή…

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου το Λαύριο μείωσε σε 44-38, αλλά ακολούθησε 21-3 επιμέρους σκορ για τους Πειραιώτες και δεν ανησύχησαν ξανά.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ματ Λοτζέσκι πρόσθεσε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ ο Πάτρικ Γιανγκ μπορεί να ήταν άστοχος (0/3) πήρε όμως 10 ριμπάουντ σε 13:41.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Πολλές θεαματικές φάσεις έγιναν στο ΣΕΦ, ωστόσο ξεχώρισε το εντυπωσιακό κάρφωμα του Έρικ Γκριν με το αριστερό χέρι και με αντίπαλο να προσπαθεί να τον κόψει στην πρώτη περίοδο του αγώνα.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 15 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Το Λαύριο τα 20/64 σουτ (31%).

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 44-29, 65-42, 84-52