Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 97-95

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Σέρχιο Γιουλ ήταν... εκνευριστικά καλός στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη Βαλένθια και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 97-95 κατακτώντας το τέταρτο σερί Copa del Rey της ιστορίας της!

Η Βαλένθια έκανε δύσκολη τη ζωή της Ρεάλ Μαδρίτης στη Fernando Buesa Arena όμως ο Σέρχιο Γιουλ το πήρε πάνω του! Σκόραρε κρίσιμους πόντους κάθε φορά που η Βαλένθια πλησίαζε στο σκορ και στο τέλος αναδείχτηκε MVP του 81ου Copa del Rey! Απίθανο φινάλε στον τελικό, με τον συγκλονιστικό Ντούμπλιεβιτς να προσπαθεί να ανατρέψει την κατάσταση όμως η «Βασίλισσα» κατέκτησε το Κύπελλο του Βασιλιά σε μια διοργάνωση-γιορτή.

Ο αγώνας

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς κράτησε όρθια τη Βαλένθια στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης, σκοράροντας τους 9 από τους 16 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο ενώ η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 22-16 στο 10', έχοντας 73% στα δίποντα (8/11) και μόλις 1 λάθος. Οι Μαδριλένοι έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 όταν ο Κάρολ σκόραρε για τρεις (43-33, 16:50) όμως ο Σαν Εμετέριο μείωσε στο 47-45 του ημιχρόνου με συνεχόμενους πόντους. Η Βαλένθια πήρε δεύτερες επιθέσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ (8) ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πολύ καλά ποσοστά στα σουτ δυο πόντων (13/18, 72%) και κορυφαίο σκόρερ τον Άντονι Ράντολφ (14π.).

Οι τυπικά γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά μικρό προβάδισμα, ο Ντούμπλιεβιτς ισοφάρισε σε 71-71 στα 24" για το φινάλε της τρίτης περιόδου ενώ ο Γιουλ σκόραρε για τρεις και διαμόρφωσε το 74-71 στο 30'. Ο Ισπανός γκαρντ ήταν εκείνος που πήρε από το... χέρι τη Ρεάλ στα τελευταία λεπτά! Αρχικώς σκόραρε 5 σερί πόντους, μετατρέποντας το εύθραυστο 87-85 σε 92-85 στα 2'20" για το φινάλε, πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 95-87 στα 1'36" ενώ είχε 2/2 βολές στα 14.9" για το 97-92. Ο Σαν Εμετέριο μείωσε σε 97-95 με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Σάστρε έκλεψε την μπάλα στα 0.9" και η Βαλένθια είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει ένα τελευταιο σουτ έπειτα από επαναφορά όμως δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση και η Ρεάλ κατέκτησε το Κύπελλο του Βασιλιά

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 47-45, 74-71, 97-95.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα