Γιακίν Ντογκού - Ολυμπιακός 83-63

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού... έμεινε από δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης με την Γιακίν Ντογκού και ηττήθηκε με 83-63 στην Κωνσταντινούπολη.

Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 63-61 στο 34'47" ωστόσο δέχτηκαν σερί 20-0 από τους γηπεδούχες, γνωρίζοντας την ήττα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Eurocup Γυναικών.

Η Ζωή Δημητράκου έκανε το 34-33 λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου (18'12"), με τις γηπεδούχες να φτάνουν ως το +10 (49-39, 24'10") στα μισά της τρίτης περιόδου. Το δίδυμο των Καλτσίδου - Δημητράκου έδωσε το σύνθημα για την ανατροπή το 51-49 (27') ενώ η Λικέντρα Τζόνσον έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (56-57, 29'20").

Ο Ολυμπιακός κράτησε επαφή με το σκορ ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου (63-61, 34'47"), όμως φάνηκε να παθαίνει μπλακ άουτ επιθετικά. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη δέχθηκε σερί 20-0, για να διαμορφωθεί το 83-61 στα 32" για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-33, 58-57, 83-63

Γιακίν Ντογκού: Τσακίρ 4, Ελντεμπρίνκ 9, Ρόμπινσον 16, Χόλινγκσγουορθ 9, Μπασαράν, Κάρσον 16, Βάντερσλοοτ 15, Φιράτ, Τσαγκλάρ 14

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 3 (8 α.),Μάλτση 11, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 12 (6ρ), Γιοβάνοβιτς, Κοσμά, Καλτσίδου 13, Δημητράκου 15, Κάιζερ 5