Ολυμπιακός - Νίκη Λευκάδας 101-61: Εύκολα στην δεύτερη φάση των playoffs της Α1 γυναικών

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Νίκης Λευκάδας με 101-61 και πέρασε στην δεύτερη φάση των playoffs της Α1 γυναικών.

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς ήταν κυριαρχικές από τα πρώτα κιόλας λεπτά με το αρχικό δεκάλεπτο να λήγει στο 32-13 και το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 46-32. Η Νίκη Λευκάδας δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια του παιχνιδιού και υποχρεώθηκε σε ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό με τελικό σκορ 101-61.

Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχες πέρασαν στην δεύτερη φάση των playoffs της Α1 γυναικών, αφού κουβαλούσαν το 2-0 της κανονικής περιόδου και με ρεκόρ 3-0 είχαν την απόλυτη υπεροχή.

Για τις «ερυθρόλευκες», στο σκοράρισμα ηγήθηκαν οι Βίτολα (16π., 6ριμπ., 3ασ., 2κλ.) και Σταμολάμπρου (16π., 1ριμπ., 6ασ., 1 κλ.), ενώ διψήφιες ήταν ακόμη οι Τόλφρι, Δίελα και Σπυριδοπούλου.

Από την άλλη πλευρά και την Νίκη Λευκάδας, η Γιανγκ σημείωσε 24 πόντους και η Ο' Ντουάιρ 16.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 46-32, 70-49, 101-61

΄΄

ολ

3-0 και για τα Χανιά

Την ίδια ώρα, τα Χανιά δεν «λύγισαν» στην έδρα της Ελευθερίας Μοσχάτου παρότι χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο προκειμένου να επικρατήσουν με 59-64. Μετά το 54-54 της κανονικής διάρκειας δεν έχασαν το προβάδισμα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα που τους στέλνει στην επόμενη φάση με 3-0 ρεκόρ.

Για τα Χανιά, κορυφαία ήταν η Ντέλιτς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ 16 είχε η Χάρις. Για την Ελευθερία, από 18 πόντους μέτρησαν οι Φεράρι και Θεοδωρομανωλάκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 24-22, 35-30, 54-54, 59-64 (παρ.)

Στα ημιτελικά οι Εσπερίδες

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας αναδείχθηκαν νικήτριες (73-68) στο παιχνίδι με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου και... κουβαλώντας το 2-0 από την κανονική περίοδο, έκαναν το 3-0 και βρήκαν τη θέση τους στα playoffs.

Για την πλευρά των νικητών, η Μπάραχμαν σταμάτησε στους 16 πόντους (7ριμπ., 6ασ.), η Πότερ πρόσθεσε 15 με 10 ριμπάουντ και η Βιντσιλαίου σημείωσε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Δάφνη βρήκε σκορ από την Πάτερσον με 27 πόντους (10ριμπ.) και την Γκίβενς με 15.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 38-30, 56-50, 73-68