ΠΑΟΚ - ΟΑ Χανίων 83-72: Γλυκιά νίκη για τις γηπεδούχες που έπιασαν τριάδα

Την 5η νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ εντός έδρας που επικράτησε των Χανίων με 83-72 και έπιασε τις Εσπερίδες Καλλιθέας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εντός έδρας τα Χανιά για την 10η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών και κατάφερε να επικρατήσει με τελικό σκορ 83-72 διαμορφώνοντας το ρεκόρ του στο 5-3. Με αυτόν τον τρόπο έπιασε στη βαθμολογία τις Εσπερίδες Καλλιθέας, ενώ «χαμογέλασε» για την επιστροφή της Μάντεν.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν μέχρι και το +8 (17-25) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασες και έκλεισε το ημίχρονο υπέρ του (39-32), ενώ έφτασε μέχρι και το +16 (55-39) στο 28ο λεπτό. Στο ξεκίνημα της καθοριστικής περιόδου τα Χανιά έφτασαν στους 4 πόντους απόσταση (60-56), ωστόσο οι γηπεδούχες είχαν τα αποθέματα και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ παίρνοντας το ροζ φύλλο με 83-72.

Σημαντική η παρουσία της Στέφανι Μάντεν που στην επιστροφή της στην ομάδα της Θεσσαλονίκης σκόραρε 16 πόντους, ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Μακιταλο (13π.), Καρλαφτη (13π.) και Κουινόνες (16π.) ολοκλήρωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων με την τελευταία να κατεβάζει και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη, κορυφαία η Ντέλιτς με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τις Πούλινς (12π.), Τζουγκράκη (12π.) και Χάρις (12π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 39-32, 57-49, 83-72