ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 82-89: Επιβλητική επιστροφή της Σμιθ, συνεχίζουν αήττητες οι πράσινες

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στα Γιάννενα με αντίπαλο τον ΠΑΣ (89-82) και χαμογέλασε τόσο για την εμφάνιση της Σμιθ, όσο και για το αήττητο στην Α1 μπάσκετ γυναικών.

Παναθηναϊκός και ΠΑΣ Γιάννινα αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της τρίτης αηγωνιστικής της Α1 γυναικών με τη Σμιθ να αφήνει τη σφραγίδα της επιστροφής της. Οι γηπεδούχες είχαν καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο οι πράσινες πήραν το διπλό επικρατώντας με 89-82.

Η Αμερικανίδα σέντερ πήγαινε... χέρι- χέρι με την Ριντ (27π., 5 ριμπ., 2 ασ.) για το 3/3 της ομάδας της Καπογιάννη. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους (6/7 2π., 2/2 3π.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα και μετά από ένα τετράλεπτο χαμηλού σκορ (3-6) πάτησε το γκάζι. Έγραψαν το 24-9 με απόλυτες πρωταγωνίστριες τις Ριντ (10π.) και Σμιθ (12π.), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-13 υπέρ των πρασίνων.

Στη δεύτερη περίοδο ΜακΚέι και Καλαμπάκου με τρίποντα μείωσαν (19-33) από το -20 (13-33) που είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενες, με τις Κούπερ και Θεοδώρου να οδηγούν την αντεπίθεση του ΠΑΣ και να φτάνουν τη διαφορά στους 11 (37-48) δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο (37-52).

Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι κύλησε με τον ίδιο ρυθμό και τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα παρά την προσπάθεια του ΠΑΣ, που κατέβασε τη διαφορά από τα διψήφια επίπεδα (56-65) στο 00:34 του τρίτου δεκαλέπτου, πριν η Σταχ κάνει το 56-68.

Στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι πράσινες είδαν τις γηπεδούχες να πλησιάζουν πολύ κοντά (79-83) δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά αρνήθηκαν να χάσουν το ματς. Είχαν καλές επιλογές και κατάφεραν να επικρατήσουν με τελικό σκορ 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 37-52, 56-68, 82-89

π

κ

Η Μπάραμαν έδωσε τη νίκη στις Εσπερίδες

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική, οι Εσπερίδες Καλλιθέας επικράτησαν της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 74-71, μετά από παράταση. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν μέχρι και 61-56 2:16 πριν το τέλος, ωστόσο η εξαιρετική Μπάραμαν οδήγησε την ομάδα της στο έξτρα πεντάλεπτο (61-61). Ήταν, μάλιστα, η κορυφαία του αγώνα με 38 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7ασίστ και 2 κλεψίματα σε περίπου 45 λεπτά!

Εσπερίδες (Νανάκος): Γασπαράτου 4, Λουκάτου, Πότερ 11, Πατεράκη 14, Μπενέκη, Βιντιλαίου 4, Κασάπουγλου 3(1), Μπάραμαν 38(3).
Δάφνη Αγ.Δημ.(Μπουμπούς): Γκίβενς 16(2), Γεροστεργίου 1, Παγώνη 4, Μαγκλάρα, Πάτερσον 18, Γκριτζά 9, Κούκη 7, Ντάνιελ 16.

Τα Χανιά πήραν το ντέρμπι με Ροντρίγκεζ

Αμέσως μετά, τα Χανιά πήραν το ροζ φύλλο με 66-63 στον εκτός έδρας αγώνα με την Ελευθερία Μοσχάτου, παρά το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων με σερί 28-11. Αυτό που πλήγωσε την αθηναϊκή ομάδα ήταν οι ενδιάμεσες περίοδοι κατά τις οποίες σκόραραν μόλις 8 πόντους στην κάθε μία. Για τις νικήτριες, πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Ροντρίγκεζ με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 38:15.

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Λόρενς 8, Καρακασίδου 16(3), Νάτσκου, Εϊβερι 7, Κοντογεώργου, Θεοδωρομανωλάκη 2, Τζέιμς 21(3), Χάιντερ 9(1).
Χανιά (Σόφτσης): Τζουγκράκη 4, Αργυροπούλου, Σιαλιάι 2, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 4, Οικονομάκη 4, Ροντρίγκεζ 26(4), Ντέλιτς 12(1), Φάρου, Χάρις 14.

Πέρασε νικηφόρα από τη Λευκάδα ο ΠΑΟΚ

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 59-66 της Νίκης Λευκάδας χάρη στο δεύτερο ημίχρονο που έπαιξε. Στο πρώτο μέρος καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι που θα της προσέφερε μία πιο ήρεμη συνέχεια, ωστόσο ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ό,τι έπρεπε για τη νίκη. Κορυφαία ήταν η Στάνλεϊ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 κλεψίματα στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Ντάλα 3(1), Τζανετάτου 5(1), Μακμπράιντ 10(1), Τσαβόνι, Γιανγκ 12(2), Οντουάιρ 10(1), Θόρντον 19.
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 17, Στάνλεϊ 22(2), Χαιριστανίδου 8, Παυλοπούλου 4, Κατσαμούρη 2, Στεφανάκη, Καρλάφτη 8(2), Κιλαζίδου 5, Στοϊλκοβιτς.