Ελλάδα U18-Ρουμανία U20 94-53: Καταιγιστικοί οι Έφηβοι στο πρώτο τους φιλικό

Οι Έφηβοι της ΕΘνικής

Η Εθνική Εφήβων αναμετρήθηκε με την U20 της Ρουμανίας στο πρώτο της φιλικό και επικράτησε εύκολα με 94-53.

Η Εθνική Εφήβων περνά από τη διαδικασία των φιλικών αναμετρήσεων έχοντας ως φόντο το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σερβίας και σε πρώτη φάση επικράτησε της U20 της Ρουμανίας.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που λειτούργησε περισσότερο αναγνωριστικά, το σύνολο του Ζιάγκου ανέβασε ρυθμούς και πήρε προβάδισμα στο σκορ που έφτασε και το +17 (48-31) για το ημίχρονο. Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο αγώνας εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν και οι Έλληνες διεθνείς παρέσυραν τον αντίπαλό τους.

Κορυφαίοι σκόρερ ήταν οι Νεοκλής Αβδάλας και Σπαρτάλης με 13 πόντους, ακολούθησε ο Νικολαϊδης με 11 και ο Σαμοντούροβ με 9, ενώ η εικόνα της στατιστικής από εκεί και έπειτα ήταν αρκετά μοιρασμένη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 48-31, 69-42, 94-53

Ελλάδα (Ζιάγκος): Μαραγκουδάκης 4, Λιοτόπουλος 5 (1), Νικολαϊδης 12 (1), Αβδάλας 13, Σαμοντούροβ 9 (1), Καπετάκης 8 (2), Λαμπρόπουλος 8 (1), Σπαρτάλης 13, Πατρίκης 3 (1), Σπρίτζιος 9 (2), Χιτικούδης 4, Καλλιοντζής 6