Βίρτους - Ολυμπιακός 92-69: Πάλεψε για τρία δεκάλεπτα, αλλά... λύγισε στη Μπολόνια

Σταυρούλα Μουστακάτου

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Μπολόνια για την 12η αγωνιστική της EuroLeague Women και κυνήγησε το ματς για τρία δεκάλεπτα, όμως η Βίρτους στο φινάλε τον...λύγισε και επικράτησε με 92-69.

Για τρία δεκάλεπτα ήταν εκεί! Στο τέταρτο «πληγώθηκε». Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Βίρτους Μπολόνια σε ιταλικό έδαφος και παρά την μεγάλη προσπάθεια μέχρι και το 30', δεν κατάφερε να ακολουθήσει τη συνέχεια και ηττήθηκε με 92-69.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν στην και θέση του ομίλου τους αντίστοιχα με τις «ερυθρόλευκες» πλέον να υποχωρούν στο 1-11 παραμένοντας στην τελευταία θέση και τις Ιταλίδες να παίρνουν μία ανάσα για το 4-8. Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου, Αγγελική Νικολοπούλου και Μέγκαν Γκούσταφσον ήταν τα σημεία αναφοράς για τον Ολυμπιακό, ενώ Ντόικιτς και Λάκσα ηγήθηκαν στην άλλη πλευρά.

Το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα βρήκε τη Βίρτους να βγάζει ενέργεια στο παρκέ και να προηγείται στο σκορ, παίρνοντας βοήθειες κυρίως από τις Ζανταλασίνι και Ντόικιτς. Ο Ολυμπιακός που ακολουθούσε (13-9), παρά τα πέντα λάθη στα οποία υπέπεσε πολύ νωρίς έδινε βάση στην παρουσία της Γκούσταφσον στη ρακέτα. Στα 3’14’’ η Ράπερντ έστειλε τις Ιταλίδες σε double-score (18-9) και η Λάκσα στο +11 για πρώτη φορά. Η Αντρε έκανε το +13 (26-13) λίγο πριν το τέλος της περιόδου, όμως η Νικολοπούλου που σκόραρε πέντε συνεχόμενους πόντους για τις «ερυθρόλευκες» μείωσε με την εκπνοή. Οι γηπεδούχες επιχειρούσαν να τρέξουν και εκμεταλλεύονταν τα κενά που έβρισκαν στην άμυνα κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα.

Απο την άλλη, η Σταμολάμπρου ευστόχησε για το 31-21 από μακριά βάζοντας το τρίτο από τα 7 περιφερειακά σουτ της ομάδας της στο 14’. Το 39-25 μετατράπηκε μέσα σε λίγη ώρα σε 39-30 μετά από 0-5 σερί των φιλοξενούμενων με Νικολοπούλου και Γκούσταφσον με την Ελληνίδα γκαρντ να απαντά στο τρίποντο της Ντόικιτς για το 42-33 στο 18’. Τα λάθη περιορίστηκαν και οι δύο ομάδες έκλεισαν το ημίχρονο στο 48-39, με τον Ολυμπιακό να ζει από το τρίποντο (6/10) και να ζητά μία μεγαλύτερη συνέπεια στο δίποντο (6/16).

Γκούσταφσον και Σουκ ανέλαβαν με την επιστροφή να δώσουν ώθηση στην επίθεση γράφοντας το 51-44 και η Σταμολάμπρου που εξακολουθούσε να έχει ενέργεια συνέβαλε στην προσπάθεια των «ερυθρολεύκων» να διατηρήσουν μία απόσταση κάτω από τους δέκα πόντους με σουτ από μακριά για το 53-47. Ακολούθησε ένα 14-8 που ευνόησε τις γηπεδούχες, οι οποίες ξεκινούσαν την τελευταία περίοδο με το υπέρ τους 67-55. Παρά τη διάθεση που έδειξε ο Ολυμπιακός να ανατρέψει την εικόνα, το ματς άρχισε να ξεφεύγει από τα... όρια. Με επιμέρους 19-9 μέχρι και το 38ο λεπτό, η Βίρτους άνοιξε την ψαλίδα στο +22 και ουστιαστικά κατοχύρωσε και το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-38, 67-55, 92-69