Ολυμπιακός - Σέκζαρντ 87-68: Έσπασε... το ρόδι στην EuroLeague Women για την πρώτη νίκη

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να σπάσει... το ρόδι και να πάρει την πρώτη του νίκη μετά από έντεκα αγώνες στην EuroLeague Women με το 87-68 απέναντι στην Σέκζαρντ. Ακολουθεί «αιώνιο» ντέρμπι.

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Σέκζαρντ για την 11η αγωνιστική της EuroLeague με το σύνθημα «πρώτη νίκη» να παραμένει... ενεργό! Αυτή τη φορά και μετά από δέκα αναμετρήσεις με αρνητικό αποτέλεσμα, οι «ερυθρόλευκες» χαμογέλασαν επικρατώντας με 87-68 της ουγγρικής ομάδας στο ΣΕΦ.

Σε μεγάλο απόγευμα η Μέγκαν Γκούσταφσον με 32 πόντους και 10 ριμπάουντ συν 3 κλεψίματα, «γεμάτες» εμφανίσεις από Σταμολάμπρου και Αγιούσο, ενώ εξαιρετική και η Σουκ.

Οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που άνοιξαν το σκορ στο ξεκίνημα του ματς, όμως ο Ολυμπιακός με την Γκούσταφσον να ηγείται στο σκοράρισμα και τις Αγιούσο και Σταμολάμπρου να μοιράζουν, έφτασε στο 17-8 μετά από επτάμιση λεπτά αγώνα. Η Σέκζαρντ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου μείωσε σε 19-14 με τις «ερυθρόλευκες» να... αγγίζουν αλλά να μην παίρνουν την διψήφια διαφορά.

Κάτι που έκαναν με την πρώτη ευκαιρία στην επόμενη περίοδο. Η Σταμάτη μοίρασε στη Νικολοπούλου, η οποία σκόραρε από την περιφέρεια για το 26-16, με την διαφορά αυτή να δίνει τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να... ξεφύγει ακόμη περισσότερο. Με τις Γκούσταφσον και Σουκ να έχουν τις λύσεις για το σύνολο του Νίκλα, το +17 (39-22) έγινε γεγονός στο 17ο λεπτό, με το 3-9 που ακολούθησε να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 42-31. Μέχρι εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» είχαν κερδίσει τις «μάχες» σε ριμπάουντ και ασίστ (20 με 14 έναντι 13 με 5), την ώρα που αμφότεροι ήθελαν να βελτιώσουν την ευστοχία τους από μακριά (3/11 και 1/8).

Με την επιστροφή, η Γουάλας ευστόχησε για να στείλει την ομάδα της στο -9 (42-33), με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 6-0 με Νικολοπούλου και Σταμολάμπρου για να κρατηθεί σε μία απόσταση που πήγε στο +15 με κλέψιμο της Γκούσταφσον και λέι απ της Ελληνίδας διεθνούς. Οι αντιδράσεις από την άλλη πλευρά άρχισαν να... μειώνονται και το παιχνίδι έμοιαζε πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Το τρίποντο της Σταμάτη για το 75-54 ουσιαστικά ήταν και εκείνο που άρχισε την αντίστροφη μέτρηση με 6 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Επόμενη... αποστολή εκείνη του μεγάλου ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (29/01, 14:30) για την Α1 μπάσκετ Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 42-31, 67-50, 87-68