Μεριά: Ο Iron Man της Εθνικής Τυνησίας! (pics, vids & poll)

Δημήτρης Τομαράς

Ο Γιασίν Μεριά έχει σπάσει κάθε κοντέρ και όλα τα... ρεκόρ την τελευταία διετία στην Εθνική ομάδα της Τυνησίας φτάνοντας πλέον στις 35 σερί αναμετρήσεις ως βασικός.

Από το καλοκαίρι του 2017 παίζει χωρίς σταματημό. Ο λόγος για την παρουσία του στόπερ του Ολυμπιακού, Γιασίν Μεριά, στην Εθνική ομάδα της χώρας του, της Τυνησίας. Ο Τυνήσιος άσος των Πειραιωτών ξεκινώντας από εκείνο το διάστημα που προαναφέραμε έως και σήμερα έχει πλέον 35 σερί ματς ως βασικός στην Εθνική της χώρας του! Αριθμοί που... ζαλίζουν και που τον έχουν εξελίξει στον διεθνή των ερυθρόλευκων που αγωνίζεται περισσότερο από κάθε άλλον από το υπάρχον ρόστερ της ομάδας του Μαρτίνς. Ακόμα και ο Ομάρ στη Νορβηγία δεν έπαιξε τόσα λεπτά όσα ο Μεριά το τελευταίο διάστημα.

Μες στο 2019 ο Μεριά ως βασικός έχει 17 σερί αναμετρήσεις, όμως σε μία περίπτωση έπαιξε ένα ημίχρονο και σε δύο 120 λεπτά. Στις υπόλοιπες αγωνίστηκε 90 λεπτά.

Συνολικά από το 2017 και μετά έχει 34 90λεπτα και 2 120λεπτα ενώ υπάρχει και ένα ματς που ήταν στο αρχικό σχήμα αλλά έπαιξε 45 λεπτά. Με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του ο Μεριά έχει 42 ματς με 3 γκολ. Έχει παίξει σε ματς προκριματικών του Μουντιάλ αλλά και του Κόπα Άφρικα, όπως και σε τελική φάση Κόπα Άφρικα και φυσικά τελική φάση Μουντιάλ. Το πρώτο του ματς ever ήταν στις 09/10/2015 με τη Γκαμπόν σε φιλικό που έληξε 3-3. Τότε είχε αγωνιστεί 90 λεπτά. Στον Ολυμπιακό φέτος μέχρι και πριν τον αγώνα με τον Πανιώνιο είχε 13 συμμετοχές φέτος με 1 ασίστ.

Συνολικά στους Πειραιώτες έχει 39 παιχνίδια με 1 γκολ και 1 ασίστ. Στην Τυνησία πάντως ο Μεριά έχει εξελιχθεί στον... Iron Man της ομάδας με τόσες συνεχόμενες συμμετοχές. Ο Μεριά γενικά στην καριέρα του πάντως έχει παίξει σε διάφορες θέσεις. Από δεξί μπακ μέχρι στόπερ ή και αμυντικό και κεντρικό χαφ ενώ στην Εθνική της χώρας του θεωρείται από τους πλέον σημαντικούς, κομβικούς και απαραίτητους παίκτες ειδικά για το πάθος και τον δυναμισμό του στο γήπεδο.