Νίκη για Κηφισιά με κορυφαίο τον Κολτσιάκη

Με τον Χρυσόστομο Κολτσιάκη να «πληγώνει» την παλιά του ομάδα και κορυφαίους τους Κάιο Ντε Πρα, Μπάση ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς νίκησε με 3-1 σετ τον Ο.Φ.Η. σε ένα από τα ντέρμπι της 9ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α΄γύρου στο πρωτάθλημα της Volley League.

H ομάδα του Νίκου Ζαλμά έπιασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ο.Φ.Η. έμεινε στους 10 μαζί με τον Ηρακλή που αγωνίζεται αύριο με τον Φοίνικα. Από την Κηφισιά αγωνίστηκε για λίγο και νεοαποκτηθής Νίκος Παλέντζας ο οποίος πήρε τη θέση του Τέιλορ Χαντ που αποχώρησε. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν πάντως το 1ο σετ...

Το κρίσιμο 1ο σετ

Η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ από τους Μπάιερς και Ντε Πρα «έτρεξε» ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9 στο 1ο σετ. Η διαφορά μειώθηκε στο -1 (23-22) μετά από μπλοκ του Τσούλαφιτς στον Μπατατζίμ, αλλά ο Ντε Πρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά (24-22). Το μπλοκ του ΟΦΗ σταμάτησε τον Παλέντζα διαμορφώνοντας το 24-23, ενώ στο δεύτερο σετ μπολ ο Ντε Πρα κάρφωσε άουτ για το 24-24. Ο Μπατατζιμ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά την Κηφισιά σε σετ μπολ 25-24. Στην επόμενη φάση ο Μπάιες με μπλοκ στον Σαρικεϊσογλου διαμόρφωσε το 26-24.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ και με μπλοκ του Μπάση και άσος του Σπυριούνη έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (7-2). Η Κηφισιά συνέχισε να «πληγώνει» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έφτασε στο +7 (10-3) μετά από φιλέ του Ρουμελιωτάκη σε επίθεση. Η διαφορά συντηρήθηκε και η Κηφισιά έφτασε άνετα στο 25-21 με πλασέ του Μπάση.

Μείωσε ο ΟΦΗ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «μεταμορφωμένοι» προς το καλύτερο στο 3ο σετ. «Έσπασαν» μπάλες ενώ με άσο του Καράμπαλι προηγήθηκαν 5-3. Με μπλοκ του Σαρικεΐσογλου στον Ντε Πρα το η διαφορά πήγε στο +4 για τον ΟΦΗ (7-11). Το τάιμ άουτ του Ζαλμά αφύπνησε τους παίκτες του που ισοφάρισαν 12-12 αλλά ο ΟΦΗ με σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Καρατζά και τα λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 15-12. Με τον Ρουμελιωτάκη να «πληγώνει» την υποδοχή της παλιάς του ομάδας ο ΟΦΗ έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 23-15. Με επίθεση του Σαρικεϊσογλου έγινε το 25-16 και ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 σετ.

Αντεξε η Κηφισιά λόγω Κολτσιάκη

Η Κηφισιά στο 4ο σετ μπήκε αποφασισμένη να «κλειδώσει» τη νίκη και πιέζοντας στο σερβίς με τον Μπάση προηγήθηκε 7-4. Οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικούς πόντους τους Σαρικεϊσογλου έφεραν το σετ στα ίσα 12-12, ενώ στη φάση του αγώνα ο Ντε Πρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά 13-12. Με τον Χρυσόστομο Κολτσιάκη στο σερβίς να παίρνει δύο συνεχόμενους άσους και δύο έμεσους η Κηφισιά πήρε σημαντικό προβάδισμα 16-12 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Ο ΟΦΗ πίεσε για την ανατροπή όμως η Κηφισιά άντεξε βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Ο Κολτσιάκης με επίθεση διαμόρφωσε το 22-17, δίνοντας σοβαρό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπατατζίμ έδωσε εξαπλό ματςε μπολ 24-18, ο Τσούλαφιτς «έσβησε» το πρώτο με επίθεση, ενώ το παιχνίδι τελείωσε με επίθεση του Μπάση (25-19).

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τόλιος, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π. Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 4 άσσοι, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-21, 16-25, 25-19) σε 101΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (1/3επ., 1 άσσος), Κάιο Ντε Πρα 20 (20/39επ.), Μπάσης 11 (4/9επ., 5 μπλοκ), Σπυριούνης 10 (9/14επ., 1 άσσος, 87%υπ., 34%αρ.), Μπατατζίμ 13 (11/28επ., 2 μπλοκ, 77%υπ., 38%αρ.), Μπάιερς 8 (4/8επ., 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 88%υπ., 24%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης 4 (1/2επ., 3 άσσοι), Ρούσης, Μελλές.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 7π. (7/19επ., 57%υπ., 29%αρ.), Στοροζίλοφ 2 (2/2επ.), Τσέλιος, Καραμπαλί 8 (5/11επ., 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 13 (9/20επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61%υπ., 36%αρ.), Τσούλαφιτς 14 (10/24επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 56%υπ., 22%αρ.), Τεφτσής (λ), Καρατζάς 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Κομητούδης, Κοσκινάς.