ΠΑΟΚ: Νίκησε την Ελπίδα 3-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 σετ και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον Α΄όμιλο πήρε πανηγυρική πρόκριση στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Αλμπο Νταριέλ με 16 πόντους ηγήθηκε της επίθεση του ΠΑΟΚ ο οποίος είχε τον έλεγχο σε όλη της διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έκανε την καλύτερη πρόβα ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος και του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στις 4 Νοεμβρίου στο «Παλατάκι».

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων παρουσιάστηκε βελτιωμένη αλλά υπήρχε διαφορά δυναμικότητας απέναντι στους κυπελλούχους.

Οι «πράσινοι» έκαναν καλό ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, ωστόσο τα μαζεμένα λάθη μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έφεραν ένα σερί 7-0 για τους «ασπρόμαυρους», που ξέφυγαν με 5-15 και έφτασαν άνετα στο 14-25, με τον Τακουρίδη να βάζει την τελευταία πινελιά με επίθεση σε πρώτο χρόνο.

Η μαχητικότητα των γηπεδούχων φάνηκε ακόμα πιο ξεκάθαρα στο τρίτο σετ, όπου δεν άφηναν καμία μπάλα να πέσει κάτω και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 9-9 με δύο διαδοχικά μπλοκ του Ιλουονί. Η διαφορά «άνοιξε» σε 12-18 και 14-21, αφού η ποιότητα των παικτών του ΠΑΟΚ φάνηκε, ωστόσο οι «πράσινοι» συνέχισαν να παλεύουν, μείωσαν στους τέσσερις πόντους (18-22) και τελικά «έπεσαν» με ψηλά το κεφάλι (19-25).

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Δεληκωστίδης. Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.