Τουρνουά «Φίλιππος Βέροιας»: Νίκη για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Μάρεκ με 2-3 στον αγώνα που άνοιξε το Διεθνές τουρνουά βόλεϊ "Φίλιππος Βέροιας".

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Ε.Α.Κ. Μακροχωρίου "Δημήτριος Βικέλας", ο τεχνικός του Δικεφάλου είχε την ευκαιρία να διαπιστώσει την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτών του, απέναντι σε μια δυνατή ομάδα.

Στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε ο πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ, κ. Αντώνης Τσαλόπουλος, ο οποίος μαζί με τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της ομάδας, κ. Παϊσιάδη, κ. Λίτσα και τον κ. Τζήκα παρακολούθησαν την προσπάθεια των παιχτών του Δικεφάλου.

Πριν από την έναρξη του αγώνα απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα στον πασαδόρο του ΠΑΟΚ και της Εθνικής ομάδας, Ντίμα Φιλίποφ, για την προσφορά του στο ελληνικό βόλεϊ από τον πρόεδρο της διοικούσας επιτροπής βόλεϊ, κ. Πητούλια Δημήτρη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει στο αρχικό σχήμα τους Σαντοβάλ, Τερζή, Στεφάνου, Άλμπο, Τακουρίδη, Ιλίνιχ και Σωτηρίου.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να παίρνει από νωρίς μία διαφορά τριών πόντων (5-8), την οποία και αύξησε στη συνέχεια (8-12), αναγκάζοντας τον τεχνικό των τυπικά γηπεδούχων να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Αυτό δεν απέδωσε για τη Βουλγάρικη ομάδα και ο Ιλίνιχ με ωραία επίθεση ανέβασε τη διαφορά από τη Μάρεκ στους πέντε πόντους (12-17). Ο ΠΑΟΚ, εν τέλει, κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν πολύ ανταγωνιστικές και έδειξαν την ποιότητά τους. Οι Βούλγαροι μπήκαν πιο συγκεντρωμένα και κατάφεραν να προηγηθούν με 9-7, όμως η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ (12-16). Παρά τη διαφορά των τριών πόντων που κατάφερε να πάρει ο ΠΑΟΚ (17-20), η Μάρεκ δεν παράτησε το σετ, ισοφάρισε τους ασπρόμαυρους (20-20) και τελικά ήταν αυτή που το κατέκτησε (25-23), κάνοντας το 1-1.

Το τρίτο σετ βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 7-8, μία διαφορά που ανέβασε στη συνέχεια στους τρεις πόντους (8-11), αναγκάζοντας τον τεχνικό της Μάρεκ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο κατά τη διάρκεια του σετ, με τον Κυπελλούχο Ελλάδας να καταφέρνει να πάρει ξανά μία διαφορά τεσσάρων πόντων (17-21) την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ κατακτώντας το με 21-25 για το 1-2.

Στην αρχή του τέταρτου σετ οι δύο αντίπαλοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι το 6-6, εκεί όπου η Μάρεκ ξέφυγε αρχικά με δύο (9-7) και στη συνέχεια με τέσσερις πόντους (12-8). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά και το κατάφερε πλησιάζοντας στους δύο (21-19), όμως η Βουλγάρικη ομάδα έκανε το 24-21. Παρά την τρομερή αντίδραση και ισοφάριση σε 24-24, η Μάρεκ πήρε το τέταρτο σετ με 26-24 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ του αγώνα ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε σοβαρός και πήρε το προβάδισμα στα μέσα του σετ, με τον Άλμπο να δίνει αέρα τριών πόντων στην ομάδα του για το 5-8. Ο Τερζής με ωραίο μπλοκ έκανε το 8-10, όμως η Μάρεκ ισοφάρισε σε 12-12. Εκεί ο ΠΑΟΚ δεν αγχώθηκε, ο Ιλίνιχ έκανε με άσο το 12-14 και τελικά οι ασπρόμαυροι ήταν αυτοί που κατέκτησαν το τάι μπρέικ (12-15) και πήραν τη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-23, 21-25, 26-24, 12-15) σε 132'