Πάλεψε ο Φοίνικας, αλλά άλλη κλάση ο Ολυμπιακός...

Φώτης Καρακούσης

Μια ανάσα-νίκη από τον τελικό του πρωταθλήματος βρίσκεται ο Ολυμπιακός με τους Πειραιώτες να επικρατούν του μαχητικού Φοίνικα με 3-1 και να κάνουν το 2-0 στις νίκες.

Μετά τον ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν τον μαχητικότατο Φοίνικα Σύρου, επικράτησαν με 3-1 (29-27, 25-15, 20-25, 25-18), έκαναν το 2-0 και την Μεγάλη Τρίτη θα προσπαθήσουν στην Ερμούπολη να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση παίρνοντας και την τρίτη νίκη που χρειάζονται.

Από την άλλη οι νησιώτες στα δύο από τα τέσσερα σετ πάλεψαν και με το παραπάνω. Έχασαν το πρώτο σε λεπτομέρειες, στο δεύτερο οι αντίπαλοί τους, τους έκαναν πλάκα, αλλά επέστρεψαν και μείωσαν και αυτό είναι το μόνο που θα πρέπει να κρατήσουν από τον συγκεκριμένο αγώνα.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ γεμάτο συγκινήσεις το οποίο ήταν ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει συνολικά ως τώρα στο πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το τέλος και η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφεραν να πάρουν τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι ήταν δύο πόντοι και κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει παραπάνω και να το κατακτήσει. Στο 27-27 και αφού οι Συριανοί είχαν χάσει πολλά σετ-μπολ, ένας άσος του Πετρέα και μια λάθος επίθεση του Παπαδόπουλου έκαναν το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Σημείο αναφοράς στο σετ αυτό, ο τραυματισμός του Κουμεντάκη και η αποχώρησή του, με τα νέα για τον διεθνή ακραίο να είναι ευχάριστα ενόψει φυσικά και του φάιναλ φορ του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στην Ιεράπετρα.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία υπέρ τους μετά το 1-0 έκαναν πλάκα και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Στο διάστημα αυτό τα πάντα πήγαν καλά για τον Ολυμπιακό και τα πάντα άσχημα για τον Φοίνικα. Οι «πειρατές» πάντως παρότι είχαν όχι απλά χάσει, αλλά είχαν γνωρίσει την συντριβή στο δεύτερο, αντέδρασαν, μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα και πήραν μια διαφορά τριών πόντων (12-15). Στο σημείο εκείνο οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά και έδειχναν πως θα έφταναν και με άνεση στο 3-0. Και πάλι όμως οι παίκτες του Παβλίσεβιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 17-17 έκαναν ένα δικό τους 4-0 που ουσιαστικά τους έδωσε την ευκαιρία να κάνουν το 2-1.

Έτσι όλα κρίθηκαν στο τέταρτο και τελευταίο σετ, εκεί όπου οι Πειραιώτες δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κάνουν με χαρακτηριστική άνεση το 3-1 και να πάρουν την δεύτερη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Σμιτ που είχε 23 πόντους και τον ακολούθησαν οι Πετρέας με 13 και Ραουβέρτινκ με 12. Για τους ηττημένους ο Εβάντρο είχε 19, ο Καϊσλασάλο 15 και οι Βουλκίδης και Φίλιο από 11.

Διαιτητές: Ονόπας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Κατερλή, Κουρπανίδης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

*Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Φοίνικας Σύρου προήλθαν: 3 άσσοι, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18) σε 116΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 13π. (8/13επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 6 (4/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 23 (19/38επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης, Ραουβέρντινκ 12 (9/19επ., 3 μπλοκ, 46%επ., 29%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 58%υπ., 35%αρ.), Δαρίδης (λ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ζουπάνης, Σμαραγδής, Χριστοφιδέλης 9 (7/16επ., 2 άσσοι, 100%υπ., 62%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 11π. (4/12επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 19 (18/38επ., 1 μπλοκ, 36%υπ., 27%αρ.), Λέσκοφ, Βουλκίδης 11 (7/14, 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (12/31επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 4 (3/15επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 30%αρ.) / Βελούδης (λ. – 52%υπ., 42%αρ.), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 6 (6/10επ.).