Ολυμπιακός: Ήττα από τον Φοίνικα Σύρου μετά από 44 σερί νίκες και 663 μέρες!

Η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Volleyleague με 3-2 σετ από τον Φοίνικα στην Σύρο, μετά από το ρεκόρ των 44ων διαδοχικών νικών, το οποίο διήρκησε 22 μήνες (663 ημέρες για την ακρίβεια) στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.
Εξαιρετική εμφάνιση και σημαντική νίκη του Φοίνικα Σύρου με τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ βάζοντας στοπ σε ένα σερί 44 νικών που κράτησε 663 ημέρες!
Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ και σταδιακά ανέβασε ρυθμούς, ισοφαρίζοντας μετά από ώρα στο 18-18. Μετά από επίθεση άουτ του Παπαδόπουλου οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 19-20 και έφτασαν με τον Κουμεντάκη στο 20-22. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 23-23 με τον Σμαραγδή να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 23-24. Στη νέα ισοφάριση από πλευράς Φοίνικα οι Πειραιώτες απάντησαν με 2-0 σερί και μετά από επίθεση άουτ των γηπεδούχων και επίθεση του Ζουπάνη διαμορφώθηκε το 24-26 για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.
Έφτασε στο 2-0
Το ξεκίνημα του 2ου σετ, ήταν πιο ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, σε όλη τη διάρκεια του. Ο Φοίνικας έφτασε στο 23-22 με τον Ολυμπιακό να απαντάει και να ανακτά το προβάδισμα για το 23-24. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τον ίδιο τρόπο όπως και στο 2ο σετ, οι δυο ομάδες πήγαν στο 24-24 και ο Ζουπάνης έγραψε και πάλι το 26-24 διαμορφώνοντας το 2-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.
Ισοφάρισε ο Φοίνικας
Η ίδια εικόνα αλλά με αντίστροφο αποτέλεσμα επικράτησε στο 3ο σετ, το οποίο πήρε ο Φοίνικας με 26-24 και μείωσε σε 2-1. Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φτάσει στο 3-1 δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν το σετ με 25-22 και να στείλουν το παιχνίδι στη «ρώσικη» ρουλέτα του τάι μπρέικ.
Κρίθηκε στο τάι μπρέικ υπέρ του Φοίνικα
Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυνατά και ακολουθούσε στο σκορ σε όλη την διάρκεια του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-6 και 9-7 αλλά στην συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ με 10-7 και 11-8. Ακολούθησε η μείωση του σκορ σε 13-11 με τον Πετρέα και σε 13-12 μετά από λάθος των γηπεδούχων. Η προσπάθεια ανατροπής ωστόσο δεν ολοκληρώθηκε αφού ο Φοίνικας έφτασε στο 15-12 και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.
Τα σετ: 3-2 σε 2.04 , 24-26 (26’), 24-26 (28’), 26-24 (25’) 25-22 (26’), 15-12 (19’)
1ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 24-26
2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 24-26
3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 26-24
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 15-12
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ζουπάνι 15 (12/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/9 επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 17% άριστες), Κουμεντάκης 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 17% άριστες) / Στεφάνου (λ, 71% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Στιβαχτής, Σμιτ 4 (4/5 επ.), Ραούβερντινκ (40% υπ. - 20% άριστες).
Φοίνικας Σύρου (Παβλίσεβιτς): Φίλο 4 (1/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εβάντρο 28 (21/33 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 38%υπ.-19%αρ.), Λέτσκοβ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (6/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καϊσλάσαλο 29 (26/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/20 επ., 39%υπ.-29%αρ.), Βελούδης -λ (48%υπ.-29%αρ.), Κιόσης, Αχιλλεόπουλος -λ (27%υπ.-18%αρ.), Μήλης.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμε όταν χάνουμε παιχνίδι. Δεν είναι εύκολο να είσαι φρέσκος σε όλη τη διάρκεια της σεζόν με τόσα ταξίδια και συνεχή παιχνίδια τα οποία πρέπει να διαχειριζόμαστε για να κερδίσουμε. Σίγουρα κανείς από εμάς δεν είναι ικανοποιημένος από την ήττα αλλά από την άλλη πρέπει να είμαστε υπερήφανοι για το σπουδαίο ρεκόρ των 44ων διαδοχικών νικών που τρέξαμε σε όλο αυτό το διάστημα. Πρέπει να δούμε τι πήγε στραβά σήμερα αλλά είναι δική μου ευθύνη το τι έγινε. Χρειαζόταν να ξεκουραστούν κάποιοι παίκτες αφού έχουμε πολλά ματς και είναι λογικό να μην έχουν τη φρεσκάδα που απαιτείται για να παίξουν συνεχώς σε υψηλό επίπεδο, γεγονός που η Σύρος το εκμεταλλεύτηκε σήμερα».