Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1

Σε ένα εξαιρετικό με εξαίρεση το τέταρτο σετ, ματς,. Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 και συνέχισε το εντυπωσιακό αήττητο σερί του φτάνοντας τις 41 συνεχόμενες νίκες...

Νέο ντέρμπι... αιωνίων από τα παλιά στο Ρέντη, με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό να μας προσφέρουν πλούσιο θέαμα. Οι Πειραιώτες παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να πάρουν ακόμα μία νίκη επικρατώντας των «πράσινων» με 3-1 (23-25, 25-22, 25-22, 25-17). Μια νίκη που συνεχίζει το εντυπωσιακό αήττητο σερί τους που πλέον έχει φτάσει στα 41 παιχνίδια. Από την άλλη το «τριφύλλι» για τρία σετ ήταν ανταγωνιστικό, πήρε το πρώτο, πίεσε σε μεγάλο βαθμό τα άλλα δύο, αλλά κάτι η άνοδος των αντιπάλων του, κάτι η κούραση και το εξαιρετικά μικρό ρόστερ που έχει, είχε ως συνέπεια να έρθει αυτό το 3-1.

Προβάδισμα Ολυμπιακού, «πράσινη» αντεπίθεση και 0-1

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός έχοντας τον αέρα της καλύτερης ομάδας, μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 5-1 και 6-2, δείχνοντας πως θα έκανε και σχετικά εύκολα το 1-0. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου όμως κατάφερε σιγά-σιγά να μειώσει την διαφορά και με μπλοκ του Πανταλέων στον Πετρέα να κάνει το 10-10, δίνοντας ενδιαφέρον στο ντέρμπι.

Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 18-18 όπου οι «πράσινοι» με πέρασμα του Γιάκομπσεν και άσο του Πελεκούδα έκαναν το 18-20. Ένα προβάδισμα δύο πόντων που κατάφεραν να το κρατήσουν ως το τέλος και με επίθεση από την πάιπ του Ράπτη να κάνουν το 25-23 παίρνοντας και το σετ.

Έκαναν τα εύκολα-δύσκολα οι Πειραιώτες αλλά ισοφάρισαν

Στο δεύτερο σετ είχαμε επίσης ένα μεγάλο ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι με τον Σμιτ σε απίστευτη ημέρα κατάφεραν μετά το 8-8 να ανοίξουν την ψαλίδα από τους αντιπάλους τους, φτάνοντας στο σημείο να προηγηθούν και με 18-13. Αντί όμως να γίνει με άνεση το 1-1, υπήρξε αντίδραση από τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι με την σειρά τους είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Γιορντάνοφ με ένα σερί 5-0 έφεραν το σετ στα ίσια και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι. Στα δύσκολα ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν πιο έτοιμοι και στο 22-21 μια επίθεση και ένα μπλοκ του Σμιτ έκαναν ουσιαστικά το 1-1 για τον Ολυμπιακό.

Ματσάρα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Και στο τρίτο σετ χαρήκαμε βόλεϊ από δύο ομάδες που τα έδωσαν όλα σε ένα ντέρμπι με ένταση αλλά χωρίς να ξεφύγει κανείς. Οι γηπεδούχοι και πάλι κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 και 5-2, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν εκ νέου και να κάνουν αυτοί το 9-12. Έτσι οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί ως το 19-19 όταν ο Ολυμπιακός με μπλοκ του Ραουβέρτινκ και επίθεση του Ανδρεάδη σε κακή υποδοχή έκανε το 21-19. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι καλύτεροι στο διάστημα αυτό και προηγήθηκαν με 24-20, όμως εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για τους παίκτες του Ανδρεόπουλου υπήρξε νέα αντίδραση. Μια αντίδραση που έφερε το 24-22 και θα μπορούσε να φέρει και το 24-23, με τον Γιορντάνοφ να κερδίζει τον πόντο, αλλά αυτός να δίνεται σωστά στον Ολυμπιακό καθώς ο Βούλγαρος διαγώνιος πέρασε στο αντίπαλο τερέν, κάτι που παραδέχτηκε και ο ίδιος. Στο σημείο αυτό να πούμε ένα μπράβο σε όλους όσοι αγωνίστηκαν γιατί παραδεχόντουσαν την κάθε φάση, κάνοντας πιο εύκολο το έργο των διαιτητών.

Μόνο ο Ολυμπιακός στο τέταρτο

Το μοναδικό σετ στο οποίο δεν είχαμε κανένα ντέρμπι ήταν το τέταρτο. Από την αρχή οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν εξαιρετικά δυνατά, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και έχτισαν μια διαφορά που έφτασε τους 10 πόντους. Μια διαφορά που σε αυτό το επίπεδο δεν γινόταν να ανατραπεί με τους παίκτες του Μουνιόθ να παίρνουν την 41η συνεχόμενη νίκη τους, ένας απίστευτος αριθμός...

Μια νίκη που κράτησε τον Ολυμπιακό στην κορυφή με 30 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 18 και την 4η θέση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σμιτ με 21 πόντους και 17/29 επιθέσεις και τον ακολούθησαν οι Αλεξίεφ με 17 και Ραουβέρτινκ με 16 και με τους δύο να έχουν πάνω από 50% στην επίθεση. Για τους ηττημένους ο Γιορντάνοφ ήταν πολύ καλός με 23 πόντους, με τον Ράπτη να ακολουθεί με 10.

Τα συλλυπητήρια του Αλεξίεφ στον Ανδρεόπουλο

Την παράσταση στο μεγάλο ντέρμπι έκλεψε η κίνηση του Αλεξίεφ μετά το τέλος του αγώνα. Ο Βούλγαρος ακραίος έτρεξε να αγκαλιάσει τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο τον νεαρό ακραίο του Παναθηναϊκού που πριν λίγες ημέρες είχε χάσει την μητέρα του. Μια εικόνα που έκανε ακόμα πιο ωραίο το μεγάλο αυτό ντέρμπι.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βουδούρης.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-22, 25-22, 25-17) σε 103'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μουνιόθ): Πετρέας 9 (3/7 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. - 19% άριστες), Ραούβερντινκ 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 38% υπ. - 25% άριστες) / Στεφάνου (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Χριστοφιδέλης (100% υπ. - 100% άριστες), Ζουπάνι 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (6/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 29% άριστες), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοικ, 11% υπ. - 4% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 43% άριστες), Πεντίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γαλιώτος.