Με «όπλο» το σερβίς πέρασε από το Βραχάτι ο Παναθηναϊκός!

Με σερβίς που έβγαζε... φωτιές ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ σημειώνοντας την τρίτη νίκη του που τον ανέβασε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς όσους έχει και ο Ηρακλής αλλά με 7 αγώνες.

Στο Γιώργος Τριαντάφυλλος βρέθηκαν πολλοί φίλοι του Παναθηναϊκού που πανηγύρισαν μαζί με την ομάδα τους αλλά και ο Ιταλός προπονητής Ντανιέλε Ρίτσι που ήρθε για να δει σημαντικούς αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος αλλά και ευρωπαϊκούς αγώνες των ελληνικών ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν «αφοπλιστικός» από τα 9μ. και με το σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού αλλά και τα όποια πλάνα είχε ο Κώστας Δεληκώστας. Η κατάσταση για την ομάδα του Βραχατίου έγινε χειρότερη με την κόπωση του Νίκου Ρουμελιώτη και από το τρίτο σετ επιστρατεύτηκε διαγώνιος ο Φρίξος Κωτσάκης αλλά η κακή υποδοχή σε συνδυασμό με τα μέτρια ποσοστά στην επίθεση οδήγησαν στην ήττα. Οι «πράσινοι» εκμεταλεύτηκαν την κακή μέρα του Παμβοχαϊκού και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-12 κατάφεραν να κάνουν ανατροπή με τα σερβίς του Γιορντάνοφ και του Πανταλέοντα. Κανείς δεν υστέρησε από την αθηναϊκή ομάδα ενώ πολύ δουλειά έκανε και ο Παναγιώτης Πελεκούδας κόντρα στην παλιά του ομάδα. Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη μετά το 3-2 επί του Ηρακλή και πήρε το πρώτο του εφετινό τρίποντο εκτός έδρας.

Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση την ποιότητα της υποδοχής του άγγιξε το τέλειο σε όλους τους τομείς. Με τον Πελεκούδα στο σερβίς και τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο να πυροβολούν ξέφυγε 8-5 ενώ οι δύο κόντρες του ορεξάτου Γιορντάνοφ έκαναν το 14-8. Οι πράσινοι απλά έκαναν συντήρηση της διαφοράς και ο Παμβοχαϊκός προσπαθούσε να βρει λύσεις σε υποδοχή και επίθεση. Με τη λάθος επίθεση του Αμπράο έκλεισε το 1ο σετ με 25-21.

Σειρά είχε ο Πανταλέων να ανοίξει δρόμο με το σερβίς του κάνοντας γρήγορα το 5-1 για τον Παναθηναϊκό στο 2ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και με τον Αμπράο στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα ισοφάρισε 10-10. Το σερβίς του Γιάκομπσεν και ο Πανταλέων με τον Γιορντάνοφ σε ετοιμότητα έκαναν το 13-10. Η χαριστική βολή στο σετ ήρθε από το σερβίς του Γιορντάνοφ που οδήγησε τους γηπεδούχους σε νέο σερί και προβάδισμα 20-14. Το σετ έκλεισε 25-18 με δύο πόντους του Πανταλέοντα.

Το 3ο σετ ήταν το πιο ενδιαφέρον από πλευράς ανταγωνισμού καθώς ο Παμβοχαϊκός με τον Κωτσάκη διαγώνιο και τους Αμπράο, Γκλαντστόουν να κάνουν σερβίς ρίσκου πήραν προβάδισμα 7-3. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 9-9 αλλά το σερβίς του Κωτσάκη έδωσε πάλι προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό 13-10 και 16-12 πάλι με επίθεση του νεαρού Κωτσάκη. Το μπλοκ του Πανταλέοντα και ο άσσος του ίδιου παίκτη έκοψαν το ρυθμό του Παμβοχαϊκού και ξεκίνησε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Γιορντάνοφ με επίθεση και ο Γιάκομπσεν με μπλοκ έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό 18-17. Η χαριστική βολή ήρθε από το σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου που οδήγησε τους γηπεδούχους σε λάθη και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 23-18. Ο Πανταλέων έκλεισε τον αγώνα με 25-20 στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης.