Βελτιωμένος ο Ηρακλής νίκησε 3-1 σετ την Κομοτηνή αλλά έχασε την πρόκριση

Ο Ηρακλής σημείωσε και δεύτερη νίκη στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς τερματίζοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Α΄ομίλου που όμως δεν του έδωσε και την πρόκριση για τα ημιτελικά.

''Εδώ παίζεις στην έδρα σου και με Cash Out* '' *Ισχύουν Όροι και Προυποθέσεις

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έχασε το 1ο σετ από τη μαχητική Κομοτηνή αλλά νίκησε με 3-1 σετ επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της άνοδο. Παρόλα αυτά το χαμένο σετ κόστισε στον Ηρακλή και την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο «γηραιός» ήθελε νίκη με 3-0 για να περάσει την συγκομοιδή του Φοίνικα, ενώ η Κομοτηνή ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ.

Το αποτέλεσμα μπορεί να μην έδωσε πρόκριση σε καμία από τις δύο ομάδες αλλά για τον Ηρακλή ήταν μία απόδειξη πως από αγώνα σε αγώνα βελτιώνεται και ανεβάζει ρυθμούς. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Αρμενάκης, Ντίνας αλλά και ο Φέργκιουσον με τον Προύσαλη.

Καλή εικόνα στο πρώτο σετ και για την Κομοτηνή που με τους αδελφούς Δαλακούρα αλλά και τον Νουράνγκουα προηγήθηκε με 8-4 αιφνιδιάζοντας τον «γηραιό». Ο Αρμενάκης με επίθεση και ο Ντίνας με μπλοκ ισοφάρισαν 10-10 για τον Ηρακλή. Με άσσο του Α.Δαλακούρα η Κομοτηνή ξέφυγε 17-15, αλλά με νέο μπλοκ του Ντίνα ο Ηρακλής ισοφάρισε 17-17. Με επίθεση και άσσο του Ρίου ντα Ρόσα ο Ηρακλής προηγήθηκε 19-18 αλλά Χριστόφας και Δαλακούρας έδωσαν τις απαντήσεις τους με προβάδισμα 23-22. Με δύο μπλοκ ο Φέργκιουσον έφερε τον Ηρακλή σε σετ μπολ (24-23), ο Ρενάν ισοφάρισε και ο Φέργκιουσον με πρώτο χρόνο έκανε το 25-24. Τα δύο μπλοκ Δαλακούρα, Ρενάν και η κόντρα επίθεση του Νουράνγκουα έκαναν το 27-25 και το 1-0 σετ για την Κομοτηνή.

Ισως και πιο απελευθερωμένος στη συνέχεια ο Ηρακλής (αφού ήδη είχε χάσει την πρόκριση) έπαιξε πολύ καλά. Με διαδοχικά μπλοκ Φέργκιουσον και επιθέσεις Αρμενάκη ο Ηρακλής προηγήθηκε 7-1 και μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά για το 25-17.

Στο 3ο σετ η Κομοτηνή προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο καθώς είχε το κίνητρο τη νίκης με 3-1 σετ. Ο Ρενάν έδωσε προβάδισμα 10-7 αλλά ο Ηρακλής με σερί του Αρμενάκη εξαφάνισε τη διαφορά ισοφαρίζοντας 12-12 και με νέο σερί 4-0 έδωσε και προβάδισμα 17-13. Η Κομοτηνή μείωσε το σκορ σε 21-19 αλλά ο Ηρακλής με Μούχλια και Σωτηρίου πήρε το σετ 25-20.

Η νίκη σφραγίστηκε στο 3ο σετ με την Κομοτηνή να έχει χάσει κάθε κίνητρο νίκης - πρόκρισης. Η ομάδα της Θράκης αντιστάθηκε μέχρι το 7-7, δηλαδή, το σημείο που ο Ντίνας με το σερβίς του έκανε σερί 3-0 (11-8) ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μούχλια να «πυροβολήσει» πίσω από τα 9μ. και να αναδείξει τις αδυναμίες της Κομοτηνής στην υποδοχή. Το σκορ εκτοξεύτηκε στο 20-13 και ο Ηρακλής έκλεισε τον αγώνα 25-19 με επίθεση του Μούχλια και λάθος των φιλοξενουμένων.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης.

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 25-27

2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-13, 25-17

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-20

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-19) σε 100'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/31 επ., 4 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 40% άριστες), Σωτηρίου 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Μπουράκης (λ), Κουκουμάκας, Φωτιάδης 1 (μπλοκ), Μούχλιας 10 (8/13 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. - 19% άριστες).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 23% άριστες), Μπερτασόνι 1 (1/1 επ.), Ρενάν 15 (9/19 επ., 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες), Νουράνγκουα 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 10 (6/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 51% υπ. - 30% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαραζής, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Παπαδάκος.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τις δύο αυτές μέρες και τις δύο ισάριθμες νίκες που κάναμε. Γνωρίζαμε πως σε αυτή τη δεύτερη θέση όλα παίζουν ρόλο. Δυστυχώς τα δύο σετ τα χάσαμε στις λεπτομέρειες και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα του άλλου ομίλου δεν μας επέτρεψαν να παρεβρεθουμε στα ημιτελικά. Παρ' ολα αυτά κρατάμε τις δύο νίκες ως θετική εικόνα. Είμαι ευχαριστημένος διότι ήρθαν σήμερα παιδιά από τον πάγκο και προσέφεραν πάρα πολλά. Συνεχίζουμε τώρα, το μυαλό μας είναι στραμμένο στο πρωτάθλημα αν βέβαια θα ξεκινήσει την εβδομάδα, εκεί θα δώσουμε όλο μας τον εαυτό».

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίσαμε μια ομάδα που δεν έκανε λάθη και εκεί φάνηκαν τα δικά μας. Είμαστε ακόμα σε πρώιμο στάδιο, προσπαθούμε να βελτιωθούμε. Σήμερα ο Ηρακλής ήταν πολύ καλύτερος από εμάς και έτοιμος. Έχει περισσότερα φιλικά είναι μια έμπειρη ομάδα είναι πιο έτοιμος από εμάς και μπόρεσε να μας κερδίσει μετά το πρώτο σετ σχετικά εύκολα».

Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2018

Το πρόγραμμα των αγώνων του Α΄ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018

PAOK Sports Arena 17.00: ΠΑΟΚ – ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής 3-0 (25-12, 25-19, 25-20)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

ΠΑΟΚ – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-22, 25-20, 25-14)

Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2018

ΠΑΟΚ – Hρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2018

ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20)

Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20)

Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2018

Μίκρα 18.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-19)

4. ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3 0 1-9

Το πρόγραμμα των αγώνων του Β΄ομίλου (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)

Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2018

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1-3 (17-25, 28-26, 20-25, 17-25)

Σ.Φ.Π.Ολυμπιακός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18)

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15)

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-1 (22-25, 25-16, 25-17, 25-16)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-0 (25-16, 25-13, 25-14)

Το πρόγραμμα των αγώνων του Γ΄ομίλου

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ε.Κ. 2-3 (25-22, 25-23, 23-25, 23-25, 12-15)

*Αποχώρησε από την διοργάνωση ο Α.Π.Φ.Σ.Ηρακλής Χαλκίδας

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 11 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους, δύο των τεσσάρων ομάδων και ένας των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄ή Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου. Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

ΤΕΛΙΚΟΙ: Θα αγωνιστούν οι νικητές των ημιτελικών. Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.