O Παμβοχαϊκός νίκησε 3-1 την Παναχαϊκή και επέστρεψε σε φάιναλ-4

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ στο πελοποννησιακό ντέρμπι που ολοκλήρωσε τους αγώνες του Γ΄ομίλου στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο προκρίθηκε στο φάιναλ-4 για δεύτερη φορά στην ιστορία του (η πρώτη ήταν το 2015).

Κορυφαίες Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο διαγώνιος του Παμβοχαϊκού Νίκος Παλέντζας ο οποίος σημείωσε 30 πόντους με 60% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πολλά κρίθηκαν στο 1ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 27-25 μετά από μεγάλες μάχες στο φιλέ και απέκτησε ψυχολογικό προβάδισμα. Πήρε εύκολα το 2ο σετ, ενώ η Παναχαϊκή απάντησε στο 3ο σετ και με πρωταγωνιστές τους Ρουμελιώτη, Νιέβες επικράτησε 25-15. Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός με τέλεια υποδοχή και αποτελεσματικό σερβίς έκανε τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία. Η Παναχαϊκή παρά την ήττα της έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 27-25
2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-9, 25-14
3ο σετ: 5-8, 8-16, 12-21, 15-25
4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 25-14, 15-25, 25-22) σε 101'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Παλέντζας 30 (39/46 επ., 1 άσσος), Γκλάντστοουν 9 (4/9 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 38% άριστες), Βουλκίδης 11 (3/5 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Δαλακούρας 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 63% υπ. - 38% άριστες), Γεωργίου 1 (μπλοκ).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόντης 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. - 11% άριστες), Κοτσιλιάνος 10 (7/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 35% άριστες), Πόλτσλοπεκ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Νιέβες 16 (10/14 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 29 (25/47 επ., 4 άσσοι), Οράμας 4 (4/10 επ.) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 43% υπ. - 34% άριστες), Σαλαβασίδης, Κωστόπουλος 1 (1/4 επ.).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Η εύκολη επικράτηση επί του Παναθηναϊκού στο πρώτο ματς δεν μας βοήθησε. Η Παναχαϊκή μας πίεσε, παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι σε ορισμένους τομείς αλλά και πάλι ήμασταν πολύ νευρικοί. Θέλαμε την πρόκριση στο φάιναλ-4 και την πήραμε δίκαια».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Παρά την ήττα κάναμε καλή προσπάθεια. Είμαι ευχαριστημένος. Η πρόκριση δεν ήταν αυτοσκοπός αν και όπως φάνηκε φτάσαμε κοντά. Το πρώτο ή το τέταρτο σετ θα μπορούσε να έχει άλλη εξέλιξη εάν κάναμε λιγότερα λάθη».

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος, Βόχας)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
18.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 0-3 (12-25, 23-25, 21-25)