Ο Ηρακλής νίκησε 3-0 τον ΑΟΠ Κηφισιάς στο Λιγκ Καπ

O Hρακλής Πετοσφαίριση νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα του Β΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και σημείωσε την πρώτη του νίκη.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Ο όμιλος θα ολοκληρωθεί με τον αγώνα Ολυμπιακός - Κηφισιά την Κυριακή. Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε πιο έτοιμος και με 67% αποτελεσματικότητα στην υποδοχή έκανε τη διαφορά.ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά στο σκορ με 8-6. Με μπλοκ του Φέργιουσον πάνω στον Σαρνέκι ο Ηρακλής έφτασε στο +4 (10-6). Η ομάδα των βορείων προαστίων αντέδρασε και με επιθέσεις από τους Χαντ και Σαρνέκι μείωσε σε 10-8. Ο Ηρακλής στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε μπροστά με 16-11.

Οι παίκτες της Κηφισιάς ανέβασαν την απόδοσή τους. Με επίθεση του Σαρνέκι μείωσαν σε 21-19 αναγκάζοντας του κόουτς Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Σαρνέκι και Χέπμπουρν η Κηφισιά έφερε στα ίσα το σετ 22-22. Με άουτ επίθεση του Αρμενάκη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα 22-23. Ο Ηρακλής αντέδρασε και με επίθεση του Αρμενάκη έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Στη συνέχεια άουτ επίθεση του Χαντ έδωσε το σετ στον Ηρακλή με 25-23.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ με τον Ηρακλή να αποκτά το προβάδισμα από την αρχή. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά στο σκορ με 8-6. Με «όπλο» το καλό μπλοκ ο Ηρακλής έφτασε στο +3 (10-7) και αργότερα στο +4 (13-9).

Με καλό σέρβις του Σαρνέκι η Κηφισιά μείωσε σε 13-11, όμως ο Ηρακλής με δύο συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 15-11. Ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε τα «Κηφισιώτικα» λάθη και πήρε διαφορά ασφαλείας 21-15. Τελικά ο Ηρακλής κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-18.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης και στο τρίτο σετ μπήκε πιο δυνατά και βρέθηκε μπροστά στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-6 στηριζόμενη στην επίθεση. Με επίθεση από τον Σαρνέκι η Κηφισιά μείωσε σε 11-10. Η ομάδα των βορείων προαστίων ισοφάρισε σε 12-12 με πόντο του Βραζιλιάνου ακραίου Ιγκόρ Ντε Σόουζα. Δύο συνεχόμενα μπλοκ του Φέργιουσον έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στον Ηρακλή (16-13). Ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ το οποίο και κατάκτησε με 25-21.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λεμονιά

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 25-21) σε 81΄

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 1 άσσος, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλών και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 45 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 2π. (2/2 επ.,), Εφραιμίδης 9 (8/11, 1 μπλοκ, 68%υπ., 50%αρ.), Κιόσης 7 (5/10, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φέργκιουσον 10 (6/7, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (21/30, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/12, 1 μπλοκ, 63υπ., 38%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-52% υπ., 33%αρ.), Μπουράκης (λ), Ελευθερίου, Σκαρλατίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Λιβαθηνός , Σαρνέτσκι 16 (14/27επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 12 (12/25, 33%υπ., 28%αρ.), ), Σόουζα 9 (9/16, 61%υπ., 29%αρ.), Σουλτανόπουλος 3 (3/3), Σονάρι 8 (7/11, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ.- 82%υπ., 65%αρ.), Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος, Μελλές, Γαβριήλ.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Χαίρομαι που η ομάδα από αγώνα σε αγώνα βελτιώνει αρκετά το παιχνίδι της αλλά ακόμα δεν έχουμε φτάσει στο σημείο που θέλουμε. Εχουμε δρόμο μπροστά μας. Δώσαμε δύο καλά ματς για την προετοιμασία μας στο πρωτάθλημα».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Είναι φανερό πως η ομάδα χρειάζεται προετοιμασία και χρόνο μέχρι να μπορέσει να βρει το ρυθμό της. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα καλύτερη εμφάνιση αλλά θα δουλέψουμε για να βελτιωθούμε».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
Ολυμπιακός ΣΦΠ - Ηρακλής Πετοσφαίριση 3-0 (25-21, 25-19, 25-20)
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση - ΑΟΠ Κηφισιά 3-0 (25-23, 25-18, 25-21)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ. Παρατηρητής: Ρουσάκης. Επόπτες: Μαυρικίδου, Δαλέκου. Γραμματεία: Καλιγέρη.
Ρεπό ο Ολυμπιακός
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός - ΑΟΠ Κηφισιά
Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Μαύρος, Παπαχατζής. Γραμματεία: Εμανοηλίδη.