Βαλκανικό Κ17: Ήττα της Εθνικής από την Βουλγαρία και πρόκριση ως δεύτερη στα ημιτελικά

Η Εθνική παμπαίδων γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ17 και τερμάτισε δεύτερη στον Α' όμιλο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου έχασε από την οικοδέσποινα της διοργάνωσης Βουλγαρία με 3-1 σετ και στον δρόμο για τον τελικό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα του Β' όμιλου Τουρκία - Ρουμανία που διεξάγεται τώρα στο κλειστό γυμναστήριο της Σόφιας.

Άτυχοι της αναμέτρησης οι Μαρσέλλος και Τοκαμάνης, οι οποίοι αποχώρησαν τραυματίες στο δεύτερο και τέταρτο σετ αντίστοιχα, καθώς γύρισαν το πόδι τους μετά από άτσαλη προσγείωση. Η Εθνική είχε τρεις ευκαιρίες να οδηγήσει το παιχνίδι σε πέμπτο σετ, όμως ενώ προηγήθηκε με 24-21, η Βουλγαρία έκανε σερί 5-0 για να πάρει το σετ (24-26) και τη νίκη.
Τα σετ: 1-3 (20-25, 18-25, 25-17, 24-26)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Βουλγαρίας προήλθαν από 13 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Στόεφ): Νικόλοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπούτσκοφ 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Γκάρκοφ 18 (14/32 επ., 4 άσσοι, 59% υπ. - 12% άριστες), Νικόλοφ 12 (9/22 επ., 3 άσσοι, 45% υπ. - 36% άριστες), Τατάροφ 10 (7/28 επ., 3 άσσοι), Νταμιάνοφ 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ) / Βελίκοφ (λ, 94% υπ. - 29% άριστες), Στόεφ, Ζαχάριεφ, Νεντιάλκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπογιάνοφ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Βοΐνοφ 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Μπακοδήμος): Νανόπουλος 19 (17/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστόπουλος 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σουσούνης 2 (2/8 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Μαρσέλλος 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Θεοδόσης 12 (5/8 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τοκαμάνης 12 (10/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες) / Φώλιας (λ, 69% υπ. - 13% άριστες), Στρίκα, Παπαδάκης 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σερεμέτης, Πετσιάς, Μάρκου.