Silver European League: Ηττα με 3-0 στη Ρουμανία και 2η θέση για την Εθνική

Ήθελε αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή η Εθνική και δίκαια ηττήθηκε από την Ρουμανία 3-0 σετ στον δεύτερο τελικό του Silver European League.

Έτσι οι Ρουμάνοι σε συνδυασμό με τη νίκη τους στον πρώτο τελικό στου Ρέντη (3-2 σετ) πανηγύρισαν την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στη διοργάνωση και η Ελλάδα έμεινε με τις εντυπώσεις για την πορεία της μέχρι τους τελικούς και το αργυρό μετάλλιο. Το εθνικό μας συγκρότημα «έπεσε» στον τοίχο του Γκεοργκίτσα, ο οποίος με την πληθωρική του παρουσία έκανε τη διαφορά. Αν και κεντρικός αναδείχτηκε σε πρώτο σκόρερ της ομάδας του και σε μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης. Είχε 15 κερδισμένους πόντους με 12/15 επιθέσεις με 80%, έκανε τρία μπλοκ και «έσπασε» αρκετές μπάλες δίνοντας στους γηπεδούχους την ευκαιρία για πολλές κόντρα επιθέσεις.

Πάντως η Ελλάδα έχει δικαιολογημένα παράπονα για τη φάση στο 21-21 του 2ου και ενώ είχε επιστρέψει από το 17-13 με τον Βουλκίδη και τον Ράπτη από τα μέσα του σετ να έχουν αντικαταστήσει Τακουρίδη και Φράγκο. Τότε άουτ επίθεση του Λίγκα κακώς δόθηκε μπλοκ-άουτ! Αντί να γίνει το 21-22, έγινε το 22-21 για τους γηπεδούχους με τον πρώτο διαιτητή να δέχεται υπόδειξη του Ρουμάνου επόπτη!

Το παιχνίδι εκεί διακόπηκε για λίγο, ο Δημήτρης Ανδεόπουλος και οι Έλληνες παίκτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και η Ρουμανία ακολούθως πήρε το σετ 25-23 (άουτ σέρβις ο Βουλκίδης, αφού προηγουμένως είχε μειώσει σε 24-23), έκανε το 2-0 στα σετ και πήρε σημαντικό προβάδισμα. Εάν η Ελλάδα έκανε το 22-21 κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν...

Στη συνέχεια η Ρουμανία πήρε και το 3ο σετ (25-21) και τέλος. Πλέον η Ελληνική ομάδα θα έχει την ευκαιρία να πάρει την άτυπη ρεβάνς από τους Ρουμάνους, αφού θα τους βρει μπροστά της τον Σεπτέμβριο στον Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μονπελιέ.
Τα σετ: 25-21, 25-23, 25-21

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Μιχαλτσέα 9 (4/4 επ., 5 μπλοκ), Ατσιομπανιτέι 8 (6/17 επ., 2 άσσοι, 44% υπ.-22% άριστες), Μπάρτα 4 (2/4 επ., 1 άσσος), Λίκα 8 (8/20 επ.), Μπαλεάν 14 (13/20 επ., 1 άσσος, 62% υπ.-17% άριστες), Γκεοργκίτσα 15 (12/15 επ., 3 μπλοκ). Κάντορ –λ (64% υπ.-55% άριστες) / Κριστουντόρ –λ, Ματέι 1 (1/2 επ.), Τσερμπελεάτα.
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 19 (18/32 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Πετρέας 7 (6/8 επ., 1 άσσος), Κοκκινάκης 7 (7/13 επ., 65% υπ. - 18% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Φράγκος 6 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 8% άριστες), Ζήσης-λ (50% υπ. - 27% άριστες) / Δαρίδης –λ, Ράπτης 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-12% άριστες), Βουλκίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ).