Με περίπατο το δύο στα δύο η Εθνική

Έχοντας σε καλή ημέρα τις Στράντζαλη και Βασιλαντωνάκη η Εθνική κατάφερε και μάλιστα με άνεση να κάνει το δύο στα δύο στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος επικρατώντας με 3-0 της Νορβηγίας στο Φρέντρικσταντ.

Δύο στα δύο για την Εθνική γυναικών στον 3ο όμιλο των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί του Μαυροβουνίου στο Βόλο, διπλασίασε τις νίκες του επικρατώντας άνετα στην 2η αγωνιστική με 3-0 σετ (25-20, 25-19, 25-16) της Νορβηγίας στην «Kongstenhallen arena» στο Φρέντρικστραντ.

Η «γαλανόλευκη» δεν πιέστηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και με πρώτη σκόρερ την Όλγα Στράντζαλη (16π, 4 μπλοκ, 1 άασος, 42% επ.) έφθασε εύκολα στην δεύτερη νίκη στον όμιλο, πρώτη εκτός έδρας. Για την Ελληνική ομάδα δεν αγωνίστηκε η Ευαγγελία Μερτέκη η οποία ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και τη θέση της στην βασική εξάδα πήρε η Σία Τοτσίδου. Η Εθνική είχε καλύτερο μπλοκ (4-10), σέρβις (8-9) και επίθεση (36%-50%) από την αντίπαλό της.

Με το PulseBet*, νιώθεις το παλμό του Live στοιχήματος όπως ποτέ ξανά– Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

Πρώτο σετ από τα άκρα

Το πρώτο σετ η Ελληνική ομάδα το πήρε από το σερβίς. Το αρχικό μούδιασμα με το προβάδισμα 5-2 της Νορβηγίας ανάγκασε νωρίς νωρίς τον ομοσπονδιακό τεχνικό Γκιγιέρμο Ναράνχο να καλέσει τάιμ άουτ. Από κει και ύστερα η Εθνική άλλαξε πρόσωπο. Με σέρβερ την Τοτσίδου προηγήθηκε 6-5 με τη διαφορά να φθάνει στο +5 (14-9) με 4 συνολικά άσσους (1 Χριστοδούλου, Τοτσίδου, 2 Στράντζαλη). Η Νορβηγία έχοντας διαβάσει στο μπλοκ την Βασιλαντωνάκη (1/8 επιθέσεις) ανάγκασε την Χριστοδούλου να αναπτύξει το παιχνίδι κυρίως με τις ακραίες της (Τοτσίδου 4/6 επ., Στράντζαλη 5/12 επ.) με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-20.

Με Ανθή το 0-2

Ότι δεν έκανε στο πρώτο σετ η Βασιλαντωνάκη το έκανε στο δεύτερο. Σχεδόν αλάνθαστη η διαγώνια της Εθνικής ομάδας έδωσε προβάδισμα με 3 (9-6) και με 6 (15-9) πόντους με την άμυνα αλλά και το μπλοκ της ομάδας του Ναράνχο να δουλεύει ρολόι. Η διαφορά των 6 πόντων (25-19) ήταν αυτή που σφράγισε και το δεύτερο σετ για την Ελληνική ομάδα που έδειχνε την ανωτερότητά της στην «Kongstenhallen arena» κόντρα στην αδύναμη Νορβηγία.

Σφραγίδα νίκης

Στο τρίτο σετ η Νορβηγία πίεσε μέχρι τον 10ο πόντο. Με τα σερβίς της Εμμανουηλίδου χάλασε η υποδοχή των γηπεδούχων με αποτέλεσμα η Εθνική να γράψει σερί 4-0 και να ξεφύγει με 14-10. Από κει και ύστερα η ομάδα του Ναράνχο επέβαλε με άνεση το ρυθμό της και με 25-16 σφράγισε το σετ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 19-25, 16-25)

*Οι πόντοι της Νορβηγίας προήλθαν από 7 άσσους, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 9 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Βαν Βέζελ): Μπαρ, Στιν Ρ. 15 (13/30 επ., 2 άσσοι, 61% υπ. - 46% άριστες), Στίνσβαγκ 6 (1/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Άρσταντ 4 (4/16 επ.), Γκρότουμ 5 (5/14 επ., 73% υπ. - 47% άριστες), Λαβκίτε 4 (3/8 επ., 1 άσσος) / Γκιλ (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Στιν Μ. 1 (άσσος), Φάουσκ 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μικάελσεν.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 9 (4/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 16 (11/26 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. - 15% άριστες), Βασιλαντωνάκη 13 (10/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 73% υπ. - 60% άριστες).